Kiriakosz Micotakisz görög miniszterelnök levélben fordult az Európai Bizottság elnökéhez azzal a kéréssel, hogy az Európai Unió összes tagállamában vezessenek be egységes vakcinaútlevelet. Ezzel a lépéssel az államfő azt szeretné elérni, hogy nyárra újra felpörögjön a görög turizmus - adta hírül az InfoStart , hozzátéve, a COVID-19 elleni védőoltás beadását igazoló vakcinaútlevél ötlete korábban már Izraelben, Oroszországban és más európai országokban is felmerült.
Aggályos az emberek megkülönböztetése
A jogvédők szerint azonban a vakcinaútlevelek alapvető adatvédelmi és emberi jogi kérdéseket vetnek fel, hiszen egészségügyi státuszuk alapján különböztetné meg az embereket, ráadásul az oltottak nyilvántartása az emberek egyfajta nyomonkövetésével érhet fel. Az aggályokra reagálva a görög miniszterelnök elmondta, Görögország nem fogja kötelezővé tenni a védőoltást , és az oltottság nem lesz feltétele a hozzájuk való beutazásnak sem. Ugyanakkor hozzátette, biztosítani kell a szabad utazás lehetőségét azoknak, akik megkapták a vakcinát - idézi a portál.
Regisztrálják a beoltottakat
A Politico hírportál összesítéséből kiderült, számos európai országban kezd népszerűvé válni a vakcinaútlevél ötlete. Észtország már októberben aláírta azt a WHO-s egyezményt, ami az oltási adatok nemzetközi megosztását lehetővé tevő digitális oltási igazolás kifejlesztéséről szól, és a programban való részvételt javasolta Finnországnak is. Belgium ugyancsak támogatja az EU-ban elfogadott COVID-19 elleni védőoltás meglétét igazoló dokumentum ötletét, míg Spanyolország egy "fordított útlevelet" talált ki - ők a vakcina beadatását megtagadókat regisztrálnák. Izrael a világon elsőként már korábban bevezetett egy applikációt, aminek birtokában a beoltott személyek kulturális és sporteseményeket is látogathatnak.
A magyar kormány egyelőre mérlegeli, hogy kötelezze-e az oltottságuk igazolására az országba belépőket (ehhez egy telefonos alkalmazás nyújtana segítséget), míg Franciaország kizárta a vakcinaútlevél bevezetését, és hasonló ígéretet tett a brit kormány is.
A koronavírus elleni védekezés jegyében a szociális távolság betartására figyelmeztető riasztóval szerelné fel franciaországi munkatársait egy háztartási papírárukat gyártó és forgalmazó svéd vállalat. További részletekért ide kattintva olvashatja el a témáról szóló cikkünket.