Koronavírus: Afrikában óriási lehet a baj

Számos afrikai országban aggasztó mellékhatással járnak a koronavírus-járvány miatt bevezetett utazási korlátozások. A segélyszervezetek ugyanis nem tudják eljuttatni humanitárius szállítmányaikat és szakembereiket a rászoruló térségekbe.

Afrika Szaharától délre eső területén már több mint 3 ezer koronavírusos fertőzést jeleztek, és nagyjából százan haltak meg a vírus okozta betegség miatt. A járvány miatt a világ néhány legszegényebb, rendszeres segélyre szoruló országa is kénytelen volt lezárni szárazföldi és tengeri határait. A segélyszállítmányok késlekedése mellett a segélyszervezetek a légi közlekedés leállása miatt most a munkatársaikat sem tudják eljuttatni oda, ahol szükség lenne rájuk, és a már terepen dolgozó szakembereiket nem tudják leváltani.

Több mint 700 ezer koronavírus-fertőzést akadályozhattak meg Kínában a korlátozásokkal - állapította megy egy nemzetközi tanulmány. Részleteket itt olvashat.

Fontos oltásprogramok is elmaradnak

Az Orvosok Határok Nélkül (MSF) nevű nemzetközi segélyszervezet arra figyelmeztetett, hogy Burkina Fasóban például máris komoly élelmiszer- és ivóvízhiány alakult ki. A szervezet szerint létfontosságú lenne még a nyár beköszönte előtt segélyeket juttatni az országba, mert a malária és az alultápláltság ebben az időszakban okozza ott a legtöbb gondot. Az MSF a koronavírus-járvány miatt kénytelen volt felfüggeszteni a kanyaró elleni oltási programját Burkina Fasóban.

Ha ez nem lenne elég probléma, az Alima nevű orvosi segélyszervezet a héten adott volna át egy új műtőt Burkina Fasóban, de az ország a járvány rohamos terjedése miatt még azelőtt lezárta a határait, hogy a szervezetnek dolgozó sebész és aneszteziológus megérkezett volna. Ha a válság elhúzódik, az Alima arra kényszerülhet, hogy bezárja a gyerekeket és várandós nőket segítő afrikai egészségügyi központjait.

Így fest egy gyerekkórház Burkina Fasóban. Fotó: Getty Images
Így fest egy gyerekkórház Burkina Fasóban. Fotó: Getty Images

A Közép-afrikai Köztársaságban az egészségügyi hatóságok szintén jelezték, hogy várhatóan ott is el kell halasztani egy kanyaró elleni oltási programot, mert késik az oltóanyag szállítása Franciaországból. Az 5 milliós lélekszámú országban ráadásul mindössze három lélegeztetőgép áll rendelkezésre arra az esetre, ha koronavírus-fertőzötteket kellene ellátni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Aloysius John, a Nemzetközi Karitász katolikus segélyszervezet vezetője arra intett pénteken, hogy a koronavírus okozta Covid-19 betegség egyes szegényebb afrikai országokban még annál is súlyosabb következményekkel járhat, mint amilyen helyzetbe a leginkább érintett nyugat-európai államok kerültek.

Józsefvárosban rendkívüli járványügyi segélyt adnak a bajbajutottaknak. A támogatás részleteiről az nlc.hu cikkéből tájékozódhat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.