A bejelentés azt követően látott napvilágot, hogy ugyanez az intézet részleges adatokat ismertetve múlt héten még azt közölte: a CoronaVac nevű oltóanyag az enyhe koronavírus-fertőzések 78, a súlyos és mérsékelt fertőzések 100 százalékában bizonyult hatékonynak a vizsgált esetekben. A mostani - részben csalódást keltő - eredményt 12 és félezer önkéntes bevonásával végzett tesztelés nyomán mutatták ki, beleszámítva a rendkívül enyhe eseteket is, amelyek nem igényeltek kórházi ellátást. Brazíliában az egészségügyi dolgozókra és az idősebb korosztályból kikerülő önkéntesekre fókuszáltak a kínai szer klinikai vizsgálatában.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) annak a vakcinának a sürgősségi jóváhagyását tartja elfogadhatónak, amelyik eléri legalább az 50 százalékos hatékonyságot. Ezt az elvet követi a brazíliai egészségügyi felügyeleti szerv, az Anvisa is, amely - tekintettel a minimálisan elfogadható hatékonysági rátát alig meghaladó, 50,38 százalékos vizsgálati eredményre - további adatokat vár az engedélyezéshez. Brazília Indonézia és Törökország mellett vett részt a CoronaVac klinikai tesztelésének harmadik szakaszában.
Jelentések szerint a brazil Sao Paulo állam és Kína által korábban közösen aláírt egyezmény értelmében a kínai Sinovac 6 millió oltással és 40 millió oltás gyártásához szükséges alapanyaggal látja el Sao Paulo államot - ezt a 40 millió oltást a Sao Paulo-i Butantan Intézet fogja gyártani Brazíliában. Később a brazil egészségügyi minisztérium bejelentette, hogy az oltási kampányra kezdetben 100 millió adagot vásárol ebből a vakcinából. Brazília mint a COVID-19 által legsúlyosabban sújtott országok egyike az immunizációs programját a kínai oltáson kívül az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca által kifejlesztett vakcinára alapozza, de még annak sem történt meg a brazíliai jóváhagyása.
A Pfizer és a BioNTech közös fejlesztésű vakcinája mellett immár az amerikai Moderna gyógyszergyártó oltóanyagából is érkezett Magyarországra. Minderről ide kattintva olvashat bővebben.