A koronavírus-fertőzés igazolásához szükséges hivatalos diagnosztikus vizsgálatot (amely alapján a beteg bekerül a járványügyi nyilvántartó rendszerbe és az EESZT-be) csak egészségügyi szolgáltató végezhet - szögezte le közleményében a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK). Egyúttal felhívták a lakosság figyelmét arra, hogy fertőzés gyanúja esetén az otthon elvégzett gyorsteszt nem tekinthető hivatalos diagnosztikus vizsgálatnak.
A féléves védettségi igazolványhoz nem elég
Február 15-étől az oltatlan személyek nem kapnak védettségi igazolványt, még akkor sem, ha a közelmúltban átestek a COVID-19 -betegségen. Aki viszont két oltást követően lesz fertőzött, akkor a pozitív teszttől számított 6 hónapig érvényes lesz az oltási igazolványa - viszont csak akkor, ha nem egy otthoni, hanem egy hivatalos teszt erősíti meg a fertőzöttséget.
Mit tegyünk, ha pozitív az otthoni teszt?
Otthon elvégzett, pozitív eredményű teszt esetén az NNK azt javasolja, hogy jelezzük háziorvosunknak a történteket. A háziorvos koronavírus -gyanú esetén, előzetesen egyeztetett időpontban hivatalos gyorstesztet végezhet a rendelőjében, vagy PCR-tesztet rendelhet el.
Az átoltottság további növelése és a koronavírus-járvány újabb hullámának megfékezése érdekében januárban és februárban is minden csütörtökön, pénteken és szombaton oltási akciót szerveznek a kórházi oltópontokon és a kijelölt járásközponti szakrendelőkben.