Jelenleg több mint 140 kutatócsoport dolgozik világszerte a SARS-CoV-2 vírus elleni vakcinát kifejlesztésén. Sokáig úgy tűnt, hogy az Oxford Egyetem oltóanyaga lehet az első, ami végül forgalomba kerülhet, ám az oroszok saját vakcinájukkal nagyon szeretnének mindenkit megelőzni. Az ország közlése szerint már minden szükséges klinikai teszten túl vannak, ezek pedig pozitív eredményt hoztak, ezért néhány napon belül szeretnék bejegyeztetni a vakcinát, majd augusztus 15-étől forgalmazni. Sőt, olyan hírek is érkeztek, hogy év végére már havi 10 milliós nagyságrendben gyártanának belőle.
Az Egészségügyi Világszervezet szerint azonban nem vehető biztosra, hogy valóban hatékony és biztonságos az orosz oltóanyag. "Nagy a különbség a között, hogy valaki nyomon van egy ígéretes vakcina felé vagy, hogy az már át is ment (a tesztek) minden fázisán" - figyelmeztetett Christian Lindmeier, az ENSZ szóvivője a BBC beszámolója szerint. Emellett ismét felszólították Oroszországot, hogy kövessék a nemzetközi irányelveket az oltás tesztelésére vonatkozóan - bár azt nem fejtették ki, hogy hol találtak eltéréseket, esetleg szabálytalanságokat.
Mindenesetre sokatmondó, hogy az Egészségügyi Világszervezet összeállított egy hatos listát azokról az oltóanyagokról, amelyeket már klinikai teszteknek vetettek alá, vagyis embereken is vizsgálták a hatásukat, az orosz vakcina pedig nem szerepel ezen.