Fertőtleníthetjük-e így a ruháinkat azáltal, hogy kimossuk mosógépben? Mint azt Elizabeth Hanes ápolónő és szabadúszó újságíró a WebMD oldalán megjelent cikkében írja, a válasz alapvetően az, hogy gyakorlatilag nem, mindazonáltal érdemes ennél komplexebb formában megközelíteni a kérdést. Bár a hagyományos mosószerek nem képesek maradéktalanul elpusztítani a kórokozókat, szakértők szerint nem is ez a legfontosabb szempont, hanem az alapos tisztítás. Ennek értelmében a ruhák, maszkok, ágyneműk, törölközők és egyebek lehető legmagasabb hőmérsékleten való mosása, majd szárítógépben való szárítása elég kellene, hogy legyen.
A szárítógép lehetőség szerinti használata azért nagyon fontos, mert az új típusú koronavírus köztudottan hőérzékeny. Persze a teljes fertőtlenítéshez a ruhákat, textíliákat nagyon magas hőmérsékleten kellene kezelni, méghozzá órákig, de egy átlagos szárítógép is sokat tehet azért, hogy kevesebb vírus és baktérium maradjon az anyagokon.
Hogyan mossuk a fertőzött családtagok ruháit?
Egészen más persze a helyzet, ha valaki a családból elkapta a koronavírust. Az ő ruháit és ágyneműjét ugyanis fokozott óvatossággal kell kezelni. A szennyest mindenképpen csak kesztyűben fogjuk meg, illetve ne rázogassuk, máskülönben a vírus részecskéi a levegőben szétszóródva megtapadhatnak más felületeken is. Célszerű fehérítőt használni a mosáshoz, majd szárítógépben a lehető legmagasabb hőfokon szárítani a beteg ruháit. Fontos továbbá, hogy miután végeztünk a ruhák bepakolásával a mosógépbe, kesztyű ide vagy oda, első lépésként mindenképpen mossunk alaposan kezet .
Ha viszont nincs a családban koronavírus-fertőzött, és a gyanú sem áll fenn, hogy akár mi magunk, akár szeretteink bárhol elkaphattuk a vírust, úgy a mosás és szárítógépben való szárítás kombinációját alkalmazva megnyugodhatunk: ruháink elég tiszták lesznek.
Elektronmikroszkóp segítségével készítettek felvételeket arról, ahogyan az új koronavírus megtámadja a tüdőt. A képeket megtekintheti az nlc.hu cikkében ide kattintva .