Koronavírus: ennyi embert kellene nyárig beoltani

Az Európai Unió tagállamainak fel kell gyorsítaniuk a koronavírus elleni oltási programot. Mutatjuk, mennyire.

Koronavírus: ígéretes az oroszok 2. vakcinája - kattintson a részletekért!

A koronavírus-járvány visszaszorítása érdekében márciusig a 80 év felettiek, valamint az egészségügyi és a szociális szektorban dolgozók legalább 80 százalékát, nyárig pedig a felnőtt lakosság legalább 70 százalékát be kellene oltani az Európai Uniós tagországokban - közölte Margarítisz Szkínász, az európai életmód előmozdításáért felelős uniós biztos. Az Európai Bizottság emellett arra is felszólította a tagállamokat, hogy továbbra is követeljék meg a fizikai távolság betartását, tartsák érvényben a személyes találkozásokat korlátozó intézkedéseket, küzdjenek a dezinformáció ellen, koordinálják az utazási szabályozásokat, valamint fokozzák a tesztelést és a fertőzöttek nyomon követését. Ezeket a vírus minden változatának visszaszorítása érdekében meg kell tenni.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus Európa, koronavírus EU, koronavírus elleni vakcina, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus elleni oltás, koronavírus elleni oltóanyag
A felnőtt lakosság legalább 70 százalékát be kellene oltani nyárig. Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Hamarosan jön a vakcinaútlevél

Az uniós biztos azt is bejelentette, hogy az uniós bizottság, a tagállamok és az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) még szorosabban fog együttműködni a gyógyszergyártó vállalatokkal. Ezzel az a cél, hogy a teljes mértékben biztosítható legyen az EU oltóanyagellátása a koronavírus terjedésének mielőbbi megfékezése érdekében. A bizottság emellett megbeszélést kezd a tagállamokkal az oltási igazolvány, vagy másnéven vakcinaútlevél bevezetéséről. Az uniós bizottság arra törekszik, hogy a tagállamok által kiállított oltási könyveket elfogadják az uniós egészségügyi rendszerek mindegyikében, de az EU-n kívül is használhatóak legyenek.

Új stratégiák kellenek

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A tagállamoknak frissíteniük kell vizsgálati és tesztelési stratégiáikat az új koronavírus -mutációk azonosítása érdekében, továbbá ki kell terjeszteniük a gyors antigéntesztek alkalmazását - véli Sztella Kiriakídisz, az Európai Bizottság egészségügyért felelős biztosa. Mint mondta, a tagállamoknak nagy hangsúlyt kell helyezniük az egységes piac és a szabad mozgás megőrzésére is, ugyanakkor fokozniuk kell a járvány visszaszorítását célzó intézkedéseiket, például újabb higiéniai és távolságtartó szabályok bevezetése révén a tömegközlekedési járműveken és az állomásokon. Emellett korlátozniuk kell minden nem elengedhetetlen utazást a járványügyi helyzet jelentős javulásáig.

Koronavírus: mi történik a szervezetben az oltás hatására? A válaszért olvassa el korábbi cikkünket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.