Oroszországban májusban engedélyeztették a koronavírus elleni Szputnyik vakcina egydózisú változatát, a Szputnyik Light-ot. Az akkori teszteredmények csaknem 80 százalékos hatékonyságúra mérték az új orosz oltóanyagot, és elsősorban azoknak az országoknak szánták, amelyeket a legsúlyosabb mértékben érint a járvány és a lakosság védettségének szintjét rövid idő alatt kell megnövelni. Friss kutatások szerint az egydózisú oltás a gyorsabban terjedő és fertőzőbb delta vírusvariáns ellen is 70 százalékos védettséget nyújthat - írja a Reuters .
Egy év múlva lehet kiemelt szerepe az egydózisú oltásnak
A vakcina forgalmazásáért felelős Oroszországi Közvetlen Befektetési Alap (RDIF) közleménye szerint egy 28 ezer fő bevonásából készült kutatásban vizsgálták az oltás hatékonyságát három hónappal a beadását követően. A Szputnyik Light hatékonyságát egy 5,6 milliós, oltatlan kontrollcsoportot is bevonva mérték fel. Önmagában az egydózisú oltás nagyjából 70 százalékos védettséget nyújthat a delta variánssal szemben. Ha azonban harmadik, emlékeztető oltásként adják be, úgy 83 százalékos hatékonysággal véd a COVID-19 kialakulása, illetve 94 százalékkal a kórházba kerülés ellen.
Kirill Dmitriev, az RDIF vezetője a Reuters hírügynökségnek elmondta, hogy várhatóan a Szputnyik Light lesz Oroszország fő COVID-19 elleni védőoltása. Szerinte az egydózisú vakcinának nagyjából egy év múlva lehet kiemelt szerepe, amikor sok embernek már csak emlékeztető oltást kell beadni, így nem lesz feltétlenül szükségük a két oltást igénylő Szputnyik V-re .
Dmitriev szerint az RDIF még idén 700 millió ember számára elegendő Szputnyik V és Szputnyik Light előállítására számít, a termelés csaknem felét külföldi piacra szánják. Dmitriev szerint a Szputnyik Light-ot már 15 országban bejegyezték, és arra számít, hogy a következő hónapban 30 másik országban is jóváhagyják majd.
Súlyos számítási hiba miatt visszavontak egy friss kanadai tanulmányt , amely szerint a Pfizer és a Moderna COVID-19 elleni oltása magas kockázatú szívizomgyulladást okozhat.