Koronavírus: ezek a panaszok sokáig velünk maradhatnak

A koronavírus-fertőzést leküzdő személyek harmada még a gyógyulás után fél évvel is pszichológiai vagy neurológiai panaszoktól szenved - derült ki egy nemrég publikált kutatásból. A kórházban kezelt betegek körében még magasabb a kockázat.

A COVID-19-túlélők 34 százalékának életét nehezítik meg pszichológiai vagy neurológiai tünetek, még fél évvel felépülés után is. A leggyakrabban emlegetett ilyen jellegű panasz a szorongás és a hangulatingadozás - írta a CNN . Az ilyen problémák kockázata a koronavírus-fertőzés súlyosságával egyenes arányban nő, a kórházi kezelésre szorulók körében például már 39 százalékos a pszichológiai vagy neurológiai panaszok előfordulási aránya.

koronavírus, koronavírus hírek
A túlélők harmada pszichológiai vagy neurológiai panaszoktól szenved.Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Meglepő megállapítások

A kutatók 236 ezer páciens adatait vizsgálták meg. A koronavírus-fertőzöttekről feljegyzett infornációkat olyan betegek adataival vetették össze, akik azonos időszakban, ám más jellegű légzőszervi megbetegedéssel küzdöttek. Azt látták, hogy a COVID-osok körében 44 százalékkal gyakrabban alakul ki a neurológiai vagy pszichológiai probléma, mint az influenzásoknál, és 16 százalékkal nagyobb a rizikó az egyéb légúti betegségekkel küzdőkhöz képest.

A COVID-osztály egyik dolgozója szerint siralmas a helyzet - kattintson!

Megállapították azt is, hogy az agyi vérrög miatt kialakult iszkémiás stroke az új típusú koronavírust leküzdők mintegy 2 százalékát érinti. Meglepő módon viszont nem növeli a fertőzés az olyan neurológiai problémák rizikóját, mint a Guillain-Barré szindróma és a Parkinson-kór, pedig ezek kialakulásának hátterében gyakran valamilyen vírusfertőzést feltételeznek.

Fontos dolgokra világítottak rá

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A Nottinghami Egyetem pszichiátere, Musa Sami úgy véli, a most publikált kutatás a COVID-19 újabb lehetséges hosszú távú következményeire hívja fel a figyelmet. A szakember szerint további kutatások szükségesek annak kiderítése érdekében, hogy pontosan hogyan hat a vírus az agyunkra és a mentális állapotunkra. Kiemelte ugyanakkor, hogy az elhúzódó kórházi kezelés és a fokozott érzelmi stressz is nagy szerepet játszhat az említett problémák megjelenésében.

Koronavírus: a tünetmentes fertőzés így tesz védetté - olvassa el a részleteket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra