A koronavírus alfa, delta és omikron változata által okozott betegség súlyosságát, valamint a vakcinák védőképességét hasonlították össze egy nagyszabású amerikai vizsgálatban, amelynek eredményeit nemrégiben publikálták. A tanulmányhoz az Amerikai Egyesült Államok 21 kórházában kezelt, összesen csaknem 12 ezer COVID-19-beteg adatait használták fel.
Az omikronba is bele lehet halni
A vizsgált alanyok közül jellemzően 2021. március 11-e és július 3-a között kerültek kórházba az alfa variánssal, 2021. július 4-e és december 25-e között a deltával, és 2021. december 26-a és 2022. január 14-e között az omikronnal fertőzöttek. Mint kiderült, az oltatlan betegek körében egyértelműen a koronavírus delta variánsa okozta a legsúlyosabb, az omikron pedig a legenyhébb tüneteket. A kórházi kezelésre szoruló omikronos fertőzöttek esetében ugyanakkor még így is jelentős, 7 százalék körüli halálozási arányt állapítottak meg.
Ennyit számít az oltás a különböző variánsokkal szemben
A vizsgálat arra is világosan rámutatott, hogy a kórházba került oltottak COVID-19 -betegségének súlyossága minden koronavírus-variáns esetében szignifikánsan alacsonyabb volt, mint az oltatlanok esetében. A két mRNS-oltást (Pfizert vagy Modernát) kapott személyeknél a vakcinák emellett 85 százalékos hatékonysággal akadályozták meg azt, hogy az alfával vagy deltával fertőzött személyek kórházba kerüljenek.
Az omikron esetén azonban ez a védelem csak 65 százalékos volt. Egy harmadik dózis viszont már képes volt 86 százalékra emelni a védelmi szintet (miközben az alfa és delta variánsok miatt szükséges kórházi kezelés elleni védelmet nem növelte számottevően egy ismétlő oltás).
Aggasztó helyzetben Európa, emelkednek a koronavírusos fertőzésszámok .