Ahogy már korábban is olvashatták a HáziPatika.com -on, egyre több olyan beszámoló és tanulmány lát napvilágot, amely a koronavírus-fertőzés hosszú távú hatásairól szól. Most újabb bizonyíték van arra, hogy a gyógyultak élete még hónapokkal később sem tér vissza a betegség előtti, normális kerékvágásba.
Még gyógyulás után is kihat az életünkre
Elolvasni egy könyvet? Pár oldal után reménytelen. Bemenni a munkahelyre? Már a kocsihoz eljutni is maratoni távnak tűnik - így jellemzi a COVID-19 utóhatásait a hvg . Kiderült ugyanis, hogy a koronavírus-fertőzésből kigyógyult emberek egy részénél - más hosszú távú következmények mellett - akár krónikus fáradtság szindróma is kialakulhat.
Egy szakember elmondása szerint a mindennapokat jelentősen befolyásoló, rejtélyes állapot lehetséges okainak listája hosszú, azt viszont már biztosan tudják, hogy a koronavírus -fertőzésből való felépülés után egyeseknél erős szívdobogás, emésztési panaszok, komoly verejtékezés és égésre emlékeztető fizikai fájdalmak jelentkeznek. A tünetek rohamszerűen támadnak: napokig javulás tapasztalható, majd újra megjelennek a panaszok. Ha pedig ez az állapot több mint fél évig fennáll, akkor krónikus fáradtság szindrómáról ( CFS ) beszélhetünk.
Enyhe lefolyás után is jelentkezhet
Az, hogy egy fertőzés után hosszabb ideig drasztikus kimerültséget érzünk, nem meglepő. Ilyenkor ugyanis a szervezetnek nyugalomra és sok pihenésre van szüksége a regenerálódáshoz. A tünetekkel gyakorlatilag ezt követeli ki magának a testünk. Ami viszont ebben az esetben szokatlan, az az, hogy még az enyhe lefolyású koronavírus-fertőzés után is kialakulhat a krónikus fáradtság.
Terjed a vírus: egyre több a magyar koronavírusos sportoló - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!