“Azokban az országokban, ahol kötelező a tuberkulózis elleni BCG-oltás, kevesebben halnak bele az új koronavírus (SARS-CoV-2) által okozott betegségbe, és annak az esélye is csökkenhet, hogy a fertőzötteknél súlyos betegség alakul ki” - állítják tanulmányukban az amerikai epidemiológusok. A szakemberek azonban kiemelték, hogy ez még csak egy feltételezés: ezzel próbálták megmagyarázni azt, hogy miért megdöbbentően nagy a különbség az egyes országok halálozási rátája között.
Még nincs bizonyíték
Jelenleg még nincs bizonyíték arra, hogy a BCG-oltás védelmet jelentene az új típusú koronavírussal szemben, vagy enyhítené a fertőzés tüneteit. Viszont jelenleg két klinikai teszt folyik, hogy tisztázzák, jelenthet-e bármilyen segítséget a járvány elleni harcban az oltás - írta az Index az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nemrég kiadott közleményére hivatkozva.
A lap felidézte, hogy a napokban Müller Cecília országos tisztifőorvos is beszélt a BCG-olttásról. Mint mondta, ha beigazolódna, hogy a vakcina hatásos az új koronavírus ellen, akkor az jelentős előnyt jelentene Magyarországnak. Az országban ugyanis 1953 óta minden csecsemőnek beadják ezt az oltást.
A veszélyeztetettek nincsenek beoltva
Ez azonban azt is jelenti, hogy a 67 évnél idősebb korosztály még nem kapta meg kötelezően a BCG-oltást - épp azok, akikre a legnagyobb veszélyt jelent a koronavírus. Így semmiképp sem szabad semmibe venni a kijárási korlátozásokkal és a távolságtartással kapcsolatos szabályokat - még akkor sem, ha bebizonyosodik a BCG-oltás hatékonysága a koronavírus-fertőzéssel kapcsolatban.
Bizonyíték hiányában azonban a WHO jelenleg nem javasolja a BCG-oltás alkalmazását a koronavírus elleni küzdelem során. Sőt, a szervezet inkább azt kéri, ne a csecsemőktől vonják meg a vakcinát a járvány elleni harc jegyében.
Újabb bentlakásos otthonban jelent meg a koronavírus - részletek társportálunkon, az nlc.hu -n!