Koronavírus: hogyan hat az oltás a rákbetegekre?

Egy brit kutatás vizsgálja, hogyan reagál a rákbetegek szervezete a COVID-19 elleni védőoltásra - jelentette be a Research and Innovation (UKRI) brit szervezet.

Mit lehet tudni a Magyarországon alkalmazott ötféle oltóanyagról? Miben különböznek egymástól? Részletek itt.

Az Octave vizsgálat célja kideríteni, hogy vajon az immunszupresszált pácienseknél kevésbé hatékony immunválaszt váltanak-e ki a koronavírus elleni vakcinák. Rákbetegség mellett ízületi gyulladásban, vese- vagy májbetegségben szenvedőket és őssejtátültetésen átesett pácienseket is vizsgálnak.

Kutatás indul annak kiderítésére, immunszupresszált betegeknél is hatékonyak-e a COVID-19 elleni vakcinák
Kutatják, hogy immunszupresszált betegeknél is hatékonyak-e a COVID-19 elleni vakcinák. Fotó: Getty Images

A tanulmány feltárhatja, milyen hatása lehet a vakcináknak, amelyekkel ötezer olyan embert oltanak be Nagy-Britanniában, akiket az említett betegségek valamelyikével diagnosztizáltak. Mindazonáltal kutatók szerint a jelenleg rendelkezésre álló adatok alapján valószínűsíthető, hogy az ilyen krónikus betegségekkel küzdők számára nem biztosítanak optimális védelmet az oltóanyagok.

Ian McInnes, a Glasgow-i Egyetem tudósa, a tanulmány vezetője szerint sürgető, hogy megfelelő információkat szerezzenek a kérdésben. Az Octave felbecsülhetetlen értékű adatokkal szolgálhat - hangoztatta. A vizsgálathoz vérmintát vesznek a résztvevőktől a vakcina beadása előtti és utáni időszakban, hogy megvizsgálják az érintettek immunválaszát. A brit Orvostudományi Kutatótanács (MRC) által finanszírozott kutatásban részt vesz a Glasgow-i, a Birminghami, az Oxford, a Liverpooli Egyetem, az Imperial College London és a NHS Leedsi Oktatókórháza.

Meddig tarthat ki a védettség a COVID-19 elleni védőoltás beadását követően? A témáról ide kattintva olvashat bővebben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra