Az új kutatás az izomerő szinten tartásával vagy annak növelésével járó fizikai tevékenységek hatását vizsgálta, és az eredményekből kirajzolódott, hogy azok az 50 év feletti felnőttek, akiknek erősebbek az izmaik, 60 százalékkal kisebb eséllyel kerülnek kórházba, ha elkapják a koronavírust - számolt be róla a Medical News portál . Bár a tanulmány még szakértői értékelés alatt áll, a kutatók szerint fontos, hogy az idősebb korosztályt is biztassák a rendszeres testmozgásra, a fizikai aktivitásra, különösen a koronavírus -járvány idején.
A vizsgálatok során két csoport adatait vetették össze, amelynek résztvevői 27 európai országban élő, 50 évnél idősebb felnőttek voltak. Első körben 136 ezer személytől gyűjtöttek információkat kétévente az egészségi állapotukról 2004 és 2017 között, majd 52 ezer, igazoltan koronavírus-fertőzött alany számolt be részletesen az állapotáról és a betegség lefolyásáról. A szakemberek végül 3139 egyedi eset alapján készítették el a tanulmányt, ebből 266-an voltak igazolt koronavírus-fertőzöttek, és 19-en szorultak kórházi ellátásra .
A sportolási szokások mellett az életkor is számít
Az idősek által végzett testmozgásokat két csoportra osztva vizsgálták: az alacsony és közepes intenzitással járó elfoglaltságok (mint például a gyaloglás vagy a kertészkedés ) mellett az erőteljes fizikai aktivitást igénylő feladatokat (például a sportolást) is feltérképezték. Az izomerő szintjét a résztvevők szorításának erejével mérték fel. Emellett a szakértők olyan változókat is figyelembe vettek, mint az alanyok neme és magassága, valamint a COVID-19 szempontjából ismert rizikótényezőt jelentő társbetegségek megléte (mint például a szív- és érrendszeri panaszok, a magas vérnyomás, a daganatos betegségek vagy az elhízás ).
Az eredmények szerint a koronavírus miatti kórházba kerülés egyértelműen összefüggést mutatott az olyan tényezőkkel, mint a magas életkor, a szívbetegségek megléte vagy az alacsony izomerő. A kutatók szerint minél idősebb valaki, annál nagyobb esélye van arra, hogy a COVID-19 következtében kórházi ellátásra szoruljon, különösen a 65-75 év, valamint a 75-96 év közöttiek esetében magas ennek a kockázata. Ami azonban meglepő volt, hogy azok az alanyok, akik ritkán vagy soha nem végeztek fizikai aktivitást , nagyobb eséllyel kerültek kórházba a koronavírus-fertőzés miatt, mint azon társaik, akik hetente legalább egyszer valamilyen aktív elfoglaltságot űztek. Ez alapján a kutatók feltételezik, hogy a nagyobb izomerő és az általános fittség csökkenti a COVID-19 miatti kórházba kerülés kockázatát.
A szerzők ugyanakkor kiemelték, hogy az ok-okozati összefüggések további elemzésre szorulnak, mivel nem egyértelmű, hogy a fizikai aktivitás képes-e befolyásolni az egészségi állapotot, vagy épp fordítva, a fertőzöttek egészségi állapotától függ a fizikai aktivitásunk szintje. Ennek ellenére úgy gondolják, a jövőben nagyobb hangsúlyt kell fordítani annak vizsgálatára, hogy a COVID-19-betegek fizikai állapota milyen hatással lehet a fertőzés lefolyására.
A hazai koronavírus-járvány lelassulásának egyik fő kulcsát a minél szélesebb körű átoltottság elérésében látják a szakemberek. De vajon mikor érezhetjük a legkorábban a kedvező hatásokat? Erről ide kattintva olvashat bővebben.