Koronavírus: így kell majd ünnepelnünk

Ahogy közelednek az ünnepek, egyre hangsúlyosabb a kérdés, hogyan tehetjük biztonságossá a családi összejöveteleket. Vannak olyan szabályok, amelyeket feltétlenül be kell tartanunk, ha nem akarunk lemondani arról, hogy szeretteinkkel találkozzunk.

Lassan belépünk az év végi ünnepi időszakba, közeledik a Mikulás-várás, a karácsony, majd újévköszöntés - Amerikában a Halloween és a hálaadás -, hogy csak a legjobban várt ünnepekről beszéljünk. Csupa olyan alkalom, amit a legtöbben családi körben (is) töltenek.

koronavírus ünnep
Idén az ünnepi készülődés is sokaknál más lesz. Fotó: Getty Images

Ünnepek koronavírus idején

Idén viszont a COVID-19 járvány világszerte átírja a megszokott ünnepi menetrendet, szokásokat. Szakértők már idejekorán felhívták rá a figyelmet, hogy az a legbiztosabb módja a koronavírus-fertőzés elkerülésének, esetleges továbbadásának, családtagjaink védelmének, ha mindenki a lehető legszűkebb körben tölti az ünnepeket. Vagyis azokkal, akikkel amúgy is egy háztartásban él. Kérdés, hogy ezt ki mennyire akarja, illetve tudja betartani. Sokan ugyanis csak ilyenkor találkoznak rég nem látott hozzátartozóikkal: nagyszüleikkel, szüleikkel, testvérükkel, távolabbi rokonaikkal, esetleg barátaikkal.

Az emberek egy kisebb része rosszul vagy sehogy sem viseli a maszkot. Ez még olyan helyeken is előfordul (tipikusan az üzletekben), ahol pedig jogszabály írja elő az arc eltakarását. Egyesek talán úgy gondolják, hogy a személyes kényelmük fontosabb, mint más emberek élete, pedig ez a hozzáállás komoly veszélyt jelenthet. Részletek!

A bezárkózás és az elzárkózás ünnepek idején ezért sokaknál gyakorlatilag kivitelezhetetlen. Ehhez hozzájárul az is, hogy - amint több felmérésből is kiderül - a magyarok belefáradtak a vírus első hullámába, az otthonlétbe, a bezártságba, az újabb és újabb rendelkezésekbe. Lazult a maszkviselési fegyelem és a távolságtartásra való tudatos odafigyelés, amit a fertőzöttek számának rohamos emelkedése is jelez. A legtöbb ember viszont továbbra is ki van éhezve a társas kapcsolatokra, a családi, baráti együttlétekre.

Az alábbiakban összefoglaltuk, melyek azok az óvintézkedések, amelyekkel - a nem csak egy háztartásban élők találkozásakor - csökkenteni lehet a koronavírussal , vagy egyéb, mondjuk influenzavírussal való megfertőződés esélyét.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

  • Szakértők szerint továbbra is az a legideálisabb, ha úgy látogatjuk meg a veszélyeztetett csoportba tartozó rokonainkat, ha előtte két hétig karanténba vonulunk. Ez a protokoll akkor is, ha külföldről érkezünk haza/ oda térünk vissza. Egyes vélemények szerint már egy hét karantén is elég lehet, ha betartjuk szükséges óvintézkedéseket. (Tény, hogy a legtöbb embernek nincs két, de még egy "karanténnyi" plusz szabadsága sem.) Ha nem tudunk karanténba vonulni a családi, baráti találkozó előtt - és ez a legreálisabb lehetőség - ott-tartózkodásunk alatt végig viseljünk maszkot, és hozzátartozóinkat is kérjük meg erre.

  • Válasszunk minőségi, az uniós szabványnak megfelelő eldobható orvosi szájmaszkot, vagy a magasabb szintű védelmet nyújtó FFP2 (KN95), esetleg FFP3 maszkot. A textilmaszkok is megfelelőek lehetnek, típustól függetlenül viszont két dologra mindig figyeljünk oda. Maszkunk legyen tiszta - ne viseljük addig, amíg le nem szakad rólunk -, és hordjuk megfelelően. Ne az orrunk vagy az állunk alá tolva. Sokan nem tudják elviselni, hogy irritálja az arcukat, bepárásodik tőle a szemüvegük, esetleg nem jutnak elég oxigénhez. Ezek a kellemetlenségek viszont eltörpülnek egy esetleges koronavírus-fertőzéshez képest - különösen, ha szeretteink megóvásáról van szó. Nagyobb gyerekek esetében - kétéves kor alatt nem ajánlott - is hasznos a maszk, különösen, ha a nagyszülőkkel érintkeznek.

  • Csökkenthetjük a fertőzésveszélyt, ha érkezés után azonnal alaposan kezet mosunk, és a továbbiakban nem érünk maszkunkhoz, szánkhoz, arcunkhoz.

  • Üdvözléskor továbbra is kerüljük a közvetlen kontaktust (puszi, ölelés).

  • Az a legbiztosabb, ha idén lemondunk a közös, nagy családi étkezésekről. Amennyiben ezt mégsem tesszük, és étkezéskor le kell vennünk a maszkunkat, igyekezzünk minél hamarabb végezni, és lehetőség szerint úgy étkezni, hogy közben tartsuk a megfelelő távolságot azoktól, akiket óvni szeretnénk. Ez egy kis lakásban egy parányi étkezőasztalnál valószínűleg nem kivitelezhető. Ilyenkor jó megoldás lehet, ha például svédasztalos étkezést választunk, és mindenki úgy tudja elfogyasztani az adagját, hogy az 1,5 -2 méteres távolságot tartani tudja a többiektől. Az is megoldás lehet, ha a veszélyeztetett csoportba tartozó hozzátartozóinknak másik asztalnál, esetleg másik helyiségben terítünk.

  • Azzal is sokat tehetünk a fertőzésveszély csökkentésére, ha gyakran szellőztetjük a közös helyiséget.

  • Érdemes látogatásunkat a megszokottnál rövidebbre szabni. (Amennyiben kertes házba érkezünk, egy rövid kerti tartózkodással általában nem kockáztatunk sokat. Ünnepek idején persze ez nem a legbarátságosabb érintkezési forma, de legalább biztonságos.) Amennyiben messzebbre utazunk rokonlátogatóba, az ott-tartózkodást szerencsés lehet egyetlen napra korlátozni, még akkor is, ha az elmúlt évekhez hasonlóan elvileg több napos látogatásra rendezkedtünk be.

  • Ha megtehetjük, ne a tömegközlekedést válasszuk, hanem menjünk gyalog, vagy autóval. Mindenképpen igyekezzünk elkerülni, hogy másokkal összezsúfolódva utazzunk. Ez a legtöbb ember számára a mindennapokban nem megoldható, de ha családi összejövetelre megyünk, érdemes erre is odafigyelni. Ha mégis tömegközlekedéssel utazunk, tartsuk be a legalapvetőbb szabályokat!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.