Tovább csökkentette és már csak 39 százalékosra értékelte a Pfizer és BioNTech cégek által fejlesztett vakcina hatásosságát a koronavírus-fertőzés ellen Izrael egészségügyi minisztériuma csütörtökön. A súlyos megbetegedés ellen 91,4 százalékban még mindig véd az oltóanyag - közölték. A legfrissebb statisztikai értékelés június 20-tól július 17-ig gyűjtött adatokon alapult.
A fertőzés elleni hatásosság fordított arányban csökkent az indiai eredetű, delta vírusváltozat terjedésével - tette hozzá a minisztérium. Június 6-a és július 3-a között hasonló felmérést végeztek Izraelben, annak végeredményeként akkor 64 százalékban bizonyult megfelelőnek a Pfizer vakcinája a koronavírus-fertőzés ellen, a május 2-a és június 5-e között gyűjtött adatok elemzése alapján pedig még 94,3 százalékos volt a vakcina hatásossága.
Erre kell számítani a delta variáns esetében
Fontos azonban megjegyezni, hogy az indiai (delta) koronavírus -variáns a beoltottak többségénél csupán enyhe tünetekkel járó COVID-19-et tudott kialakítani. A vakcina tehát továbbra is igen hatékony a kórházba kerülés és a súlyos megbetegedés megakadályozása terén - ezzel kapcsolatban 93 százalékos hatásosságot mértek.
Mint korábban megírtuk , az Izraelben már zajló negyedik járványhullámban sok oltással védett ember is megfertőződött, viszont a kritikus állapotban kórházba kerülők aránya sokkal lassabb ütemben és mérsékeltebben emelkedik, mint az előző hullámokban. A december végén kezdődött oltási kampányban Izrael mintegy 9,3 milliós lakosságából 5,66 millió 12 évesnél idősebb személy kapott már legalább egy adagot a Pfizer és a BioNTech közös vakcinájából.
Közben a Pfizer-BioNTech már a harmadik oltást sürgeti , és akár augusztusban kérheti az amerikai szabályozó hatóságoktól, hogy engedélyezzék a vakcina emlékeztető adagjának beadását a teljesen oltottaknak. Az agresszíven terjedő delta vírusvariáns miatt tartják szükségesnek egy harmadik dózis beadását, emellett a jelenlegi adatok alapján úgy tűnik, hogy hat hónappal a második részoltást követően megnő az újrafertőződés kockázata.
Ekkor várható itthon a negyedik hullám Kemenesi Gábor virológus szerint - információ itt !