Koronavírus: kevésbé megterhelő a második oltás

Annak sem kell félnie a második oltástól, akinél az első adag vakcina erősebb allergiás reakciót váltott ki - állítja egy frissen publikált tanulmány.

A jelenlegi orvosi protokoll szerint azoknak az embereknek, akiknél súlyos allergiás reakciót váltott ki az első koronavírus-vakcina, nem javasolják a következő oltás felvételét. Egy frissen publikált tanulmány azonban átírhatja ezt, a Colorado Egyetem kutatói szerint ugyanis nagyon alacsony a kockázata annak, hogy az első oltásra érzékenyen reagáló páciensnél a második vakcina is súlyos tüneteket vált ki. Mindez hozzájárulhat ahhoz, hogy világszerte emberek tízezrei kaphassák meg a védettséghez szükséges emlékeztető oltásokat.

Koronavírus: a vakcina így okozhat allergiás reakciót Más típusú gyógyszerekhez képest ritkán vált ki allergiás reakciót az új koronavírus elleni védőoltások beadása, ráadásul ezeket a helyzeteket rögtön a helyszínen kezelni is lehet - hívta fel a figyelmet dr. Manczinger Máté, a Szegedi Tudományegyetem immunológus kutatóorvosa.

Ritka másodszorra az oltási reakció

Súlyos allergiás reakció alatt az orvosok az anafilaxiát értik. Ez egy olyan túlérzékenységi reakció, ami az egész szervezetet érintheti: a bőrt, a szívet, a légzőszervrendszert, de akár a központi idegrendszert is. Emiatt igen változatos tüneteket okozhat a kiütéstől kezdve a nehézlégzésen, légszomjon és hányáson át az eszméletvesztésig vagy a szívritmuszavarokig. Ha a beteg ilyenkor nem kap gyorsan szakszerű segítséget, életveszélyes állapotot okozó anafilaxiás sokkot kaphat. Ezért is fontos, hogy az oltást követő 10-15 percben a páciens még a váróban maradjon, így szükség esetén az orvosok azonnali segítséget nyújthatnak. Szerencsére az eddigi eredmények alapján ezek a reakciók nagyon ritkák az oltást követően.

fiatal nő védőoltást kap
Ritka esetben vált ki allergiás reakciókat a második oltás.Fotó: Getty Images

A mostani kutatásban több mint 1300 olyan beteg egészségügyi aktáját vizsgálták meg, akik annak ellenére is megkapták a második vakcinát, hogy az első után súlyos allergiás reakcióik voltak. Közülük 78 embernél súlyosak voltak az azonnali reakciók az első koronavírus -oltást követően. Viszont a legtöbbjüknél semmilyen komolyabb reakció nem jelentkezett a második oltás hatására. Összesen hat betegnél tapasztaltak tüneteket közvetlenül az oltás beadását követően, illetve 14 százalék jelezte, hogy enyhébb allergiás reakciók léptek fel nála. A vizsgált páciensek nagyjából 99 százalékának szervezete azonban összességében tolerálta a második vakcinát. Az eredményeket JAMA Belgyógyászat internetes oldalán tették közzé február közepén.

Dr. Matthew Harris, a Northwell Health COVID-19 oltási programjának orvosigazgatója szerint a tanulmány ismét megerősítette, hogy a vakcinák biztonságosak. Mint mondta, az első COVID-vakcinák beadásakor még különösen óvatosak voltak az orvosok, és még a kisebb csalánkiütések miatt is allergológushoz küldték a pácienseket. De ezek az eredmények azt mutatják, hogy biztonságos beadni egy második oltást, sőt még egy emlékeztetőt is. Hogyha pedig valaki tartana az emlékeztető oltástól, Dr. Harris azt javasolja, hogy egyeztessen orvosával vagy allergológusával.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mintegy 75 százalékkal kisebb arányban szorulnak kórházi kezelésre azok a koronavírus-fertőzöttek, akik a vírus omikron variánsát kapták el, mint azok, akiket a delta betegített meg - állítja saját adataira alapozva a dél-korai járványügyi hivatal.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra