Miközben a kormány a járvány megfékezését továbbra is az oltásokra alapozza, ez már nem elegendő a negyedik hullám laposítására - idézi a Népszava Keserű György, a Természettudományi Kutatóközpont Gyógyszerkémiai Kutatócsoportja vezetőjének előadását. A gyógyszerkutató, vegyész csütörtökön a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) "Tudomány és Parlament: Együtt a járvány ellen" rendezvényén szólalt fel, melyben hangsúlyozta: a vakcinák beadása mellett az eddig ismert összes védekezési módszert használni kell, sőt gyógyszerekre is szükség lesz.
Többféle gyógyszer is bevethető lesz
A gyógyszerkutató szerint, ha egy teljesen irreális forgatókönyv megvalósulna és minden magyar állampolgár megkapná a vakcinák egyikét Magyarországon, a járvány felfutását a következő hetekben az sem vetné vissza. A jelenleg még oltatlan, négy millió embernek akkor is csak 3-5 hét múlva lenne védettsége a vírus ellen, viszont a járványmodellek pont ekkorra jósolják a negyedik hullám tetőzését.
A szakember arra figyelmeztetett, hogy valamennyi védekezési eszközt - az oltást, a maszkviselést , a gyakori fertőtlenítést, a gyakori tesztelést, a tünetes betegek azonnali izolációját és egyidejű gyógyszeres terápiáját - használni kellene. Sőt szükség lehet vírusellenes gyógyszerekre is. Jelenleg Magyarországon a favipiravir az egyetlen engedélyezett, otthon is szedhető vírusellenes készítmény, habár több hatóanyag klinikai próbái zajlanak szerte a világban. Ígéretesnek tűnik ezen kívül a molnupiravir, amelynek hatásmechanizmusa a favipiraviréval és a remdezivirével azonos.
A molnupiravir az Egyesült Királyságban már vészhelyzeti engedélyt kapott, korai vizsgálatok szerint a készítmény 50 százalékkal csökkenti a kórházi ellátásra szorulók számát. Egy másik újdonság, a paxlovid még ennél is nagyobb arányban, mintegy 90 százalékkal mérsékelheti a kórházba kerülés kockázatát. Keserű György szerint javaslatot tettek az operatív törzsnek a negyedik hullám antivirális kezelési stratégiájára. Ez alapján a nem veszélyeztetett, de oltást sem kapott fertőzötteknek a favipiravirt, míg a többféle betegséggel küzdő, oltatlan fertőzötteknek a molnupiravirt ajánlanák.