Koronavírus: meddig védenek az mRNS-vakcinák?

A két mRNS-alapú oltóanyag, a Pfizer-BioNTech és a Moderna kapcsán vizsgálták a kutatók, hogy mennyi ideig lehetnek hatékonyak a COVID-19 ellen. Mutatjuk, mire jutottak!

A napokban az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC) arra hívta fel a figyelmet, hogy kutatásuk szerint a Pfizer-BioNTech és a Moderna vakcinái az első oltás után az új koronavírus -fertőzések 80 százalékának, míg a második oltás után akár a 90 százalékának megelőzésében is hatékonyan segíthetnek - számolt be róla a Healthline . A Pfizer-BioNTech pedig azt is hangsúlyozta, hogy ez a védelem legalább félévig tarthat. És ezt az időszakot követően sem azonnal szűnik meg az immunitás, hanem a kutatók számításai szerint továbbra is erős maradhat.

koronavírus COVID-19 vakcina oltás Moderna
Moderna koronavírus elleni vakcina a Magyar Honvédség oltóbuszában a Komárom-Esztergom megyei Kecskéden. Fotó: MTI/Vasvári Tamás

Kinek nem ajánlott a Moderna-vakcina? Kattintson , és kiderül!

A kutatók 12 000 korábban beoltott alanyt vontak be tudományos munkájukba, és arra jutottak, hogy a vakcina hatékonysága szinte semmit sem változott a tanulmány készítésének időszakában - szerintük ez is arra utal, hogy az oltás által nyújtott védelem tartós lesz. De hogy mennyire - vajon évekig tartó védettséget adhat-e egy ilyen vakcina, vagy az influenzához hasonlóan évente kell-e majd ismételni -, annak meghatározására a tudósok szerint további kutatásokra lesz szükség a jövőben. A Healthline által idézett szakértő szerint az lehet a valószínű, hogy nem azért lesz majd szükség újabb oltásokra, mert a vakcina hatása elhalványul, hanem inkább azért, mert újabb variánsok tűnhetnek fel.

Oltás után is kell a maszk!

A szakemberek továbbra is azt kérik, hogy aki mindkét oltást megkapta, az se dobja el a maszkját. Egyrészt, mert a vakcinák felvétele után nem alakul ki azonnal a védettség, másrészt pedig, mert egy vakcinált ember tünetmentesen terjesztheti a koronavírust környezetében, megfertőzve másokat.

Kiderült, hogy melyik korosztályokban és megyékben terjed most a leginkább a koronavírus-fertőzés Magyarországon. Ide kattintva elolvashatja erről szóló cikkünket.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.