A BioNtech és a Pfizer gyógyszergyártó csoport e hónap elején bejelentette, hogy közösen kifejlesztett oltóanyaguk hatékonysága az eddigi klinikai próbák és vizsgálatok eredményei alapján meghaladja a 90 százalékot. A BioNtech társalapítója és vezérigazgatója, Ugur Sahin professzor szerint az oltóanyag már akkor is drámai mértékben csökkentené a koronavírus-járvány terjedését, ha csak 50 százalékos lenne a hatékonysága. Mint mondta, a próbák során nem jelentkeztek olyan mellékhatások, amelyek miatt szüneteltetni kellett volna az oltóanyag tesztelését. A vizsgálati alanyok legfeljebb enyhe vagy mérsékelt fájdalmat éreztek néhány napig az oltás beadásának helyén, illetve szintén enyhe vagy mérsékelt, rövid ideig tartó hőemelkedésük volt.
Kemény telünk lesz
A mostani tél még kemény lesz, hiszen az új típusú koronavírus ellen kifejlesztett vakcina idén még nem gyakorol jelentős hatást a fertőzési számokra. De ha továbbra is minden jól megy, a vakcinát kifejlesztő két cég az idei év végén, illetve a jövő év elején megkezdi az oltóanyag kiszállítását - ismertette a professzor. Véleménye szerint a cél az, hogy áprilisig több mint 300 millió adag koronavírus -vakcina kerüljön forgalomba, és ennek már lesz érezhető kezdeti hatása.
Mikor jöhet a felszabadulás?
A jövő nyár beköszöntéig viszont már komoly hatás várható - véli a szakember. Ugyanakkor mindennél fontosabb, hogy a jövő őszi-téli időszak kezdetéig magas oltottsági arányt lehessen elérni. Mindezek alapján tehát jövő télre az élet visszatérhet az új típusú koronavírus megjelenése előtti, normális kerékvágásba - jelentette ki.
Nyílt levél a nagyinak: nem karácsonyozunk együtt - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!