A társas kapcsolatok pozitív hatásai vitathatatlanok: akik több baráttal rendelkeznek, általában kiegyensúlyozottabb, boldogabb életet is élnek, mint akiknek magányosan telnek a mindennapjaik. Egy járvány esetén azonban a kiterjedt baráti körrel rendelkezők óvatlanabbak és nagyobb eséllyel kaphatják el például a koronavírust is. A CNN oldalán ismertetett kutatás ennek okait járta körbe.
A nagyobb biztonságérzet veszélyes is lehet
Korábbi tanulmányok kimutatták, hogy az emberek kevésbé tartanak kockázatosnak bizonyos szituációkat akkor, ha szoros kapcsolatban állnak valakivel, és ennek hatására inkább érzelmi alapú döntéseket hoznak racionális helyett. Például egy járvány esetén is óvatlanabbak és nagyobb a biztonságérzetük, mint azoknak, akik kevesebb emberrel tartanak szoros kapcsolatot. A Journal of Experimental Psychology folyóiratban közzétett tanulmányukban Hyunjung Crystal Lee és Eline De Vries adjunktusok egy különös kísérlet eredményeit ismertették a témában.
A kísérletre jelentkező embereket két csoportra osztották, az egyiknek egy közeli barátra, a másiknak pedig egy semleges érzelmeket kiváltó, távoli ismerősre kellett gondolnia. Ezután mindkét csoportnak el kellett olvasnia egy cikket, melyben leírták, hogy az egészségtelen ételek fogyasztása növelheti a súlyos COVID-19 kialakulása kockázatát. A cikk azt is megemlítette, hogy a kézfertőtlenítők és a maszkok védelmet nyújthatnak a betegséggel szemben.
Ezt követően mindkét csoport online vásárolhatott egy olyan üzletben, amelyben kézfertőtlenítőket, maszkokat és egészségtelen nassolnivalókat is kínáltak. Az a csoport, amelynek egy közeli barátot kellett felidéznie, a figyelmeztetések ellenére is sokkal nagyobb valószínűséggel vásárolt gyorsételeket, mint védőeszközöket. Egy másik kísérlet eredménye szerint kevesebbet költene az egészsége megóvására az az ember, aki szoros barátságot ápol valakivel. Emellett azok a COVID-19-en átesett résztvevők, akiket egy barátjuk fertőzött meg, sokkal nagyobb arányban vallották azt, hogy nem félnek az újrafertőződéstől .
A szakértők szerint a barátok kiváltotta pozitív érzelmek sokszor hamis biztonságérzetet keltenek, aminek hatására kevésbé látunk kockázatosnak amúgy veszélyes dolgokat. Holott az élénkebb szociális életet élő emberekhez pont hogy nagyobb eséllyel juthat el a vírus, hiszen több potenciális fertőzöttel találkozhatnak a mindennapok során, mint a magányosan élők.