A BioNTech-Pfizer akadozó vakcinaszállítmányai miatt több országban is a koronavírus elleni oltási program lelassulása, ennek következtében pedig felháborodás tapasztalható. Olaszországban például Domenico Arcuri járványbiztos már jogi lépéseket helyezett kilátásba a következő napokra nézve.
A lengyel kormányszóvivő szerint ők a következő hónapban hozhatnak hasonló döntést, amennyiben a szállítmányokat nem egészítik ki úgy, ahogyan ezt a gyártó megígérte. Mint mondta, az új típusú koronavírus elleni vakcinát kifejlesztő cég elkötelezte magát a kiesett szállítmányok pótlására, és Varsó arra számít, hogy ez valóban meg is történik. "Ha viszont nem így lesz, akkor természetesen jogi lépéseket kell fontolóra venni" - tette hozzá. Müller fontosnak nevezte, hogy az oltóanyag-szállítmányok az eredetileg tervezett mennyiségben az első negyedév végéig Lengyelországba érkezzenek.
Ideiglenes fennakadások
A Pfizer a múlt héten jelezte, hogy február elejéig ideiglenes fennakadások lehetnek a szállítmányokban, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a belgiumi üzem bővítése következtében jelentősen nő majd a gyártókapacitásuk. Az uniós beszerzéseket koordináló Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen ennek kapcsán közölte, hogy a gyártók garantálják, hogy 2021 első negyedévében teljesítik a koronavírus -vakcinával kapcsolatos korábbi vállalásaikat.
Lengyelországba hétfőn 176 ezer adag vakcina érkezett a tervezett 360 ezer helyett. A gyártók szerint a szállítmányok eredeti üteme jövő hétfőtől helyreáll, február közepétől pedig már nagyobb lesz a szállított mennyiség. A kormányfő, Mateusz Morawiecki azonban szerdán levélben fordult az európai uniós szervek vezetőihez, kérve, hogy a COVID-19 elleni oltási program megfelelő ütemezése érdekében sürgősen tisztázzák a BioNTech és Pfizer cég által gyártott vakcina szállítmányainak átmeneti korlátozási problémáját.
Megbénul az oltási program
Olaszország szerdán arról számolt be , hogy az oltási programuk ismét akadozik a vakcina-szállítmányok késése miatt, ez pedig megbénította a második dózisok beadását is. A hét első napjaira ígért, majdnem 500 ezer adag oltóanyagot a Pfizer-BioNTech először 300 ezerre csökkentette, majd csupán 53 ezer dózist adott át. A szállítási problémákat egyébként Magyarország is érzékelte: az eredetileg ígért kedd helyett csak szerdán érkezett meg az utánpótlás, amely a korábbiaknál jóval kevesebb, alig 36 ezer ember beoltására elegendő vakcinát jelentett.
Londoni kutatók kezdték meg az új generációs, orron át belélegezhető koronavírus elleni vakcina tesztelését. A részletekért olvassa el korábbi cikkünket!