A koronavírus-járvány miatt január 23-án teljesen lezárták a fertőzés gócpontjának számító Vuhan városát, ezzel együtt leállították a busz- és metróközlekedést is. A kínai kormány pedig elrendelte, hogy 6000 taxis gondoskodjon az egészségügyi ellátáshoz szükséges felszerelések és a betegek szállításáról. (A lázas embereket csak speciális, karanténos járművek vihetik el a kórházba.) Ez a 6000 autó azonban kevés a 11 millió lakosú nagyvárosnak, ezért önkéntes sofőrök segítenek, akik a WeChat nevű, Kínában népszerű chatalkalmazáson fogadják a fuvarokat.
Wan Jiuxiong, egy 27 éves sofőr rögtön jelentkezett a feladatra. Minden egyes nap egy tucat arcmaszkot és orvosi alkoholos fertőtlenítőt visz magával. 2-3 óránként cseréli a maszkját, és az utasok között fél órát szán arra, hogy fertőtlenítse a kocsiját. "Amiatt nem aggódom, hogy én is elkapom a vírust. Azt szeretném elkerülni, hogy egy kórházi dolgozó lebetegedjen az autómban, mert az előző utasom mondjuk fertőzött volt. Nekik még sok életet kell megmenteniük" - nyilatkozta a CNN -nek. Általában este szervezik le a másnapi fuvarokat, de mindig akad vészhelyzet. Wan például nemrég valakinek abban segített, hogy kórházba juttassa súlyosan beteg szüleit.
Retteg attól, hogy ő is elkapja a vírust
Chen Hui, egy transzportcég vezetője pedig a felszerelések és élelmiszerek szállításában veszi ki a részét. Egyik első megbízásuk az volt, hogy 900 adag ebédet juttassanak el egy étteremből a közeli kórházba. Ezt azóta több száz doboz zöldség, gyümölcs, arcmaszk, védőszemüveg és védőmaszk követte. Chen naponta szó szerint ezernyi WeChat-üzenetet kap, amiben segítséget kérnek, ő pedig fáradhatatlanul válaszolgat rájuk és szervezi az önkéntescsapatát, hogy mindenhova eljussanak. Büszke rájuk, mert két hete idegenek voltak, most pedig remekül tudnak együttműködni, és semmi sem tántoríthatja el őket küldetésüktől. "Vuhan beteg, és nekünk kell meggyógyítanunk. Egyik nap Yang Jin, az egyik önkéntesem bevallotta, hogy retteg attól, hogy ő is elkapja a vírust. Van egy négyéves gyereke és a szüleivel él, és fogalma sincs, hogy mi lesz velük, ha ő lebetegszik. De ennek ellenére nem állt le, segít a szállításban" - mesélte az 53 éves Chen.
Pedig az aggodalom nem ok nélküli. Múlt hétfőn egy He Hui nevű önkéntes sofőr meghalt a koronavírus-fertőzés miatt. Az 54 éves férfi kórházi dolgozókat szállított, valószínűleg így kaphatta el a vírust. "Ez volt az a pont, amikor látva, hogy jelenleg nincs elég védőfelszerelés, eldöntöttem, hogy fel kell függeszteni az önkéntes sofőrcsapatom munkáját" - nyilatkozta egy másik csapatvezető, Fan (ő csak vezetéknevét akarta megadni). Mint elmondta, felelősséggel tartozik az embereiért, és jelenleg úgy érzi, túl nagy veszélynek lennének kitéve maszkok nélkül. De amint újra hozzájutnak a védőfelszerelésekhez, folytatják segítő akciójukat.