A korábban PCR-tesztet vállaló magánegészségügyi szolgáltatók közül több is visszamondta a szolgáltatását, miután a magyar kormány hatósági árassá tette az új típusú koronavírus kimutatását célzó PCR-vizsgálatokat. A meghatározott 19500 forintos szint ugyanis a legtöbb laboratóriumnak nullszaldós vagy már ráfizetéses munkát jelent. A magánrendelők pedig különösen nehéz helyzetbe kerültek, mert ők többet fizettek a minták vizsgálatáért - írta meg a Napi.hu .
Ez a baj a mostani árral
A magánrendelőkben csak a koronavírus-szűréshez szükséges minta levétele történik meg, hiszen saját labordiagnosztikai eszközökkel nem rendelkeznek. A mintákat a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) által akkreditált magántulajdonú analitikai központokba küldték tovább. A korábban kialakult 30-33 ezer forintos átlagárnak a nagy részét - nagyjából 22-27 ezer forintot - épp a laborvizsgálat és a szállítás vitte el. A fennmaradó összegből tehát a rendelőknek fedezniük kellett a mintavétel eszközeit, a dolgozók védőfelszerelését, a folyamatos fertőtlenítést, valamint a munkatársak fizetését. Így a várható profit mintánként mindössze 1-2 ezer forint lehetett. A laboroknak pedig ugyanezeket kellett kigazdálkodniuk a nekik jutó, mintánkénti 22-27 ezer forintból. Látható tehát, hogy mekkora hiányt okoz az, hogy minderre most összesen maximum 19500 forint juthat.
A szolgáltatók közül egyre többen érzik úgy, hogy a szerdán meghatározott árszint mellett már nem éri meg - vagy egyáltalán nem is lehet - minőségi munkát végezni. Ezt elsőként a PentaCore Laboratórium vezetősége mondta ki, miután eldöntötték, hogy a labor határozatlan ideig nem végez COVID-19 -szűréseket. Úgy fogalmaztak, kiemelten fontosnak tartják pácienseik és munkatársaik egészségvédelmét, valamint a minőségi munkát, de ezt a jelen helyzetben, a hatósági áras PCR-vizsgálat tekintetében nem tudják biztosítani.
A lakosság sem járt jobban
Azonban nemcsak a szolgáltatókat, hanem a lakosságot is rosszul érinthette a koronavírustesztek árát érintő döntés, hiszen ez az ár még mindig meglehetősen magasnak mondható. Bár Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára már felhívta a figyelmet arra, hogy továbbra sem kell fizetni a koronavírus -szűrésért, ha a tesztelést a háziorvos, a kórház vagy a hatóság rendeli el, ő is megemlíti, hogy ha valaki külföldről tér haza, és szeretne "kiszabadulni" a hatósági karanténból, akkor viszont már a saját költségén kell elvégeztetnie az elvárt két tesztet. Ez pedig egy karanténban lévő, 4 tagú család esetében 156 ezer forintos kiadást jelent.
Igaz, ez még így is olcsóbb, mintha 30 ezer forinttal kellene számolniuk tesztenként, de talán jobban megéri inkább a 2 hetes karantént választani - feltéve, hogy ez nem sorodja veszélybe a szülők állását. A lapnak egyébként többen is jelezték, hogy az - akár 1-1,5 hete lefoglalt - időpontjaikat visszamondták a magánegészségügyi szolgáltatók.
Várkonyi Andrea átesett a koronavírus-fertőzésen. Már negatív a tesztje, de még mindig nem érzi magát túl jól. A részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!