Kötelező COVID-oltás: sok minden nem világos

A kormány úgy döntött, hogy az egészségügyi dolgozók körében kötelezővé teszi az új típusú koronavírus elleni oltást. Ezzel kapcsolatban azonban még több megválaszolatlan kérdés is van, a szakszervezetek ráadásul attól tartanak, hogy a döntés jelentős fennakadásokat okoz a munkaszervezésben, egyeseket pedig kifejezetten negatívan érint majd.

Magyarországon egy orvos kapta meg az első koronavírus -vakcinát, még tavaly december 26-án. Az első szállítmányokkal még kizárólag egészségügyi dolgozókat oltottak, hiszen a hazai oltási terv alapján a fertőzötteket ellátó személyzet magasan a veszélyeztetettségi lista csúcsán állt. A nagy többség élt is a lehetőséggel, és még 2021 tavasza előtt beoltatta magát. Akik viszont valamilyen okból eddig nem kérték a védőoltást, azokat a kormány döntése most egy szokatlan helyzet elé állította - hangzott el az RTL Klub Híradójának egyik riportjában .

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus elleni vakcina, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus elleni oltás, koronavírus elleni oltóanyag
Beoltanak egy férfit a koronavírus ellen. Fotó: MTI/Rosta Tibor

Fennakadásokat szülhet a döntés

Mint ismert, a kormány a napokban úgy döntött , hogy az egészségügyi dolgozók körében kötelezővé teszi az új típusú koronavírus elleni oltást. Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere a Hír TV-nek adott interjújában azonban már arra utalt, hogy a 3. oltás is kötelező lesz ebben a munkakörben. Aki viszont nem kapja meg az ismétlő dózist, az egy olyan munkabeosztást fog kapni ezentúl, amely segítségével nem találkozhat betegekkel - derült ki a miniszter szavaiból.

Az oltási kötelezettség azonban nemcsak a betegellátást végző dolgozókra vonatkozik, hanem az összes egészségügyi dolgozóra, tehát az úgynevezett háttérszemélyzetre is. Ezt Kásler azzal indokolta, hogy a betegellátásban résztvevőket nem tudják teljesen elszeparálni a kórház működéséért felelő dolgozóktól. Így viszont ez a döntés a munkszervezésben jelentős fennakadásokat okozhat, a munkarend és a beosztás változásai pedig akár jövedelemcsökkenéssel is járhatnak.

Küzdenek a hátrányos megkülönböztetés ellen

A Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke, Soós Adrianna az RTL-nek úgy fogalmozott, szeretnék elkerülni, hogy elegendő szakmai és tudományos adat nélkül kezdjék meg az egészségügyben a harmadik dózisok tömeges beadását. Egyelőre ugyanis az ismétlő oltás szükségessége sincs egyértelműen kimondva, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) pedig kifejezetten óvatosságra intette az országokat ezzel kapcsolatban.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

COVID-19: a fiatalabbak szervezetére is veszélyes - kattintson!

A szakszervezet szerint a legfontosabb az lenne, ha nem a kórházi dolgozókon tesztelnék a harmadik koronavírus -oltás hatásait, illetve ha nem kizárólag azért osztogatnák az újabb dózisokat, mert rengeteg felhalmozott oltás maradt az országban, amit egyelőre senki sem kér. Az érdekképviseletek emellett azt is szeretnék elérni, hogy semmiféle hátrány ne érhesse azokat, akik egészségügyi okok miatt nem kérték és most sem kérhetik az oltást.

Koronavírus: megnyugtató hírek a hazai helyzetről - olvassa el a részleteket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.