Világszerte mintegy 33 millió HIV-pozitív él. Ukrajnában és Oroszországban jellemzően az intravénás kábítószerek útján terjed a betegség, míg Közép-Európában főként a homoszexuálisok között figyelhető meg a vírus átadása.
Évente 10 magyar hal meg AIDS-ben
Magyarországon több mint hatezer fertőzött lehet. Minden évben 2-300 új vírushordozót szűrnek ki, ebből körülbelül 50 ember kerül a betegség végstádiumába, és 10-15 hal meg az AIDS miatt. A HIV-fertőzés jól karbantartható, de nem gyógyítható. Ha a beteget a HIV-fertőzés korai stádiumában, vagyis az első pár évben diagnosztizálják, akkor az AIDS nem alakul ki, és a modern kezeléseknek köszönhetően hosszú életet élhet a páciens - magyarázta a szakember. A kutatások a gyógymódot a génterápia jövőjében valószínűsítik.
A HIV túlélői
Az első túlélőt "berlini betegként" emlegetik. Őt tíz évvel ezelőtt nyilvánították gyógyultnak, miután átesett egy speciális őssejt-transzplantáción. Ugyanezt a műtétet hajtották végre a "londoni betegen" is három évvel ezelőtt. A férfi másfél éve nem szedi a vírust kordában tartó gyógyszereket, a betegség azonban nem újult ki nála. 2018 végén pedig Németországban is elvégezték a speciális kezelést egy HIV-pozitív férfin. A " düsseldorfi betegtől " azóta vett biopsziák alapján nem találtak a szervezetében vírusra utaló jeleket.
Az eddig gyógyíthatatlannak hitt betegségből tehát mégis létezhet kiút, mégpedig egy ritka genetikai mutációnak köszönhetően. Az őssejt-transzplantációk donorai ugyanis a CCR5 delta 32 elnevezésű elváltozást hordozták, amely ellenállóvá teszi a szervezetet a HIV-vel szemben.