Még mindig nem tűnt el a lepra

A lepra nem az, aminek gondoljuk - ez a lepra elleni harc világnapjának mottója 2020-ban. A Világ Lepraszervezeteinek Szövetsége (ILEP) idén már 66. éve hívja fel a figyelmet arra, hogy sokan az információhiány, a félreértések és az ősi babonák miatt szenvednek még ma is egy olyan betegségtől, amelynek már el kellett volna tűnnie.

A leprának ma már elő sem szabadna fordulnia, a hivatalos statisztikák mégis azt mutatják, hogy átlagosan minden második percben diagnosztizálnak leprafertőzést. Az érintettek ötöde gyermek. A betegség megállítását az nehezíti meg a legjobban, hogy még mindig számtalan tévhit kering a leprával kapcsolatban.

A betegség előfordulási helyszínén ma is a legnagyobb szégyennek tartják a leprát , holott ez csak egy kórokozó a sok közül. Az emberek félelmetesen fertőzőnek gondolják, pedig az emberiség 95 százaléka alapvetően immunis ellene. Ráadásul a legtöbben azt gondolják, hogy a lepra gyógyíthatatlan, holott már létezik gyógyszer, amellyel nyomtalanul gyógyítható a betegség. Halálosnak tartják, pedig leprában nem lehet meghalni. Örökletes betegségnek tartják, pedig a fertőzött szülőknek makkegészséges gyermeke születik.

lepra, fertőző betegségek, lepra elleni harc, lepra elleni küzdelem világnapja,
Még ma is számtalan tévhit terjed a lepráról. Fotó: Lepramisszió

A betegek félnek a gyógyszertől

Mókusok terjesztették a halálos betegséget - kattintson ide!

Az érintettekre nehezedő előítéletek és a környezetük lehúzó ereje miatt meg sem akarják hallani a jó hírt, a gyógyulás lehetőségét. A betegek jobban félnek a gyógyszertől, mint az elhanyagolt betegség életre szóló következményeitől. Ezért inkább rejtegetik a betegséget, ahelyett, hogy felfednék. A betegek megoldhatatlan problémaként kezelik a leprát, holott a gyógyszer eltávolítja a kórokozókat.

A civilizált világban már régóta nem fordul elő a betegség, többek között Magyarországon sem. Azonban világszerte ma is évente több mint 10 ezer új megbetegedést regisztrálnak - elsősorban Indiában, Brazíliában, Nigériában és Indonéziában. Érintett továbbá Kongó, Banglades, Etiópia is. Azonban ezeknél a számoknál sokkal több leprás él a világban, ám sokan rejtőzködnek vagy olyan távoli vidékeken élnek, ahol rájuk sem lehet találni.

A lelki gyógyulás is fontos

A lepra testi gyógyítása hihetetlenül egyszerű, a lelki következmények azonban rendkívül súlyosak. A lepraszervezetek átfogó segítségnyújtással próbálják felszámolni az érintett helyszíneken a leprabetegség okait és a következményeit. A Lepramisszió Magyarországról is komoly szűrőprogramokkal, a mielőbbi diagnózis felállításával, gyógyszerezéssel, műtétekkel, rehabilitálással, felvilágosítással, valamint jogvédelemmel, oktatással és életkezdő támogatásokkal segít Indiában, Kongóban és Etiópiában a betegeknek és családtagjaiknak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.