A kullancsok elleni védekezés első része az agyhártya- és agyvelőgyulladás elleni védőoltás, akár ún. gyorsított sémában, mely bár két héten belül védettséget biztosít, a kullancsok által terjesztett Lyme-kór ellen azonban nem véd.
Ha kullancscsípéssel szembesülünk, a szakszerű eltávolítást csak kullancs-eltávolító kanállal végezzük, az pedig immár egy gyorsteszttel is könnyen kideríthető, hogy az eltávolított kullancsban van-e Lyme-borreliosist okozó baktérium. A teszt a leggyorsabb direkt borreliákat (B. garinii, B. afzellii és B. burgdorferi sensu stricto) tudja kimutatni, és pozitív eredmény esetén azonnal orvoshoz kell fordulni!
Fektessünk hangsúlyt a megelőzésre, ebben a területvédelem is fontos szerepet kap. Érdemes kerülni a vadak által látogatott helyeket (vadcsapásokat, vadetetőket), megszüntetni a ház melletti bozótosokat, farakásokat, gyakran nyírni a gyepet, a talpazatot megerősíteni a kerítésnél, és a rágcsálóirtásról sem szabad megfeledkezni. Akár egyetlen nőstény kullancs is elegendő ahhoz, hogy néhány hét elteltével több ezer petét rakva egy kertet vagy parkot "benépesítsen" a vérszívókkal.
Az agyvelő- és agyhártyagyulladás vírusa nemcsak csípéssel, hanem belégzéssel és emésztőtraktuson át bejutva is képes fertőzni az áldozatát. Emellett megfertőződhetünk akár a természetben legelő birka, kecske vagy tehén nyers tejétől is, és a fertőzött kullancs- illetve ürüléke lenyelésével is bekövetkezhet a fertőződés, elsősorban kisgyerek vagy kutya esetében.
Képgaléria: HáziPatika.com