Ahogy arról mi is beszámoltunk , a hónap elején világgá kürtölték, hogy hamarosan három kísérleti gyógyszernél is befejeződnek a tesztelések, és a remények szerint legalább egyből hatékony vakcinát tudnak kifejleszteni a HIV-betegség ellen. Dr. Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház - Országos Haematológiai és Infektológiai Intézet főorvosa azonban az Inforádiónak nyilatkozva úgy fogalmazott, hogy ezeket a híreket kétkedéssel kell fogadni.
"Az a baj, hogy 30 éve december 1-je, vagyis az AIDS-világnap környékén mindig bejelentenek ilyen világszenzációkat. Azt gondolom, hogy csak géntechnikai módszerekkel lehet a vírus genetikai információit kivágni, és ott jelenleg még nem tart a tudomány, hogy ez sikerülne" - fejtette ki véleményét az infektológus, majd hozzátette: "a HIV-betegség 1995-ig egyenlő volt a halállal. Azóta ez a betegség kezelhető. Az utóbbi néhány évtizedben gyógyíthatóvá sajnos nem vált, de megfelelő gyógyszerekkel teljesen kordában lehet tartani, hosszú évtizedekkel meg lehet hosszabbítani az életet."
Nincs pánik, de több a beteg
Valószínűleg ez is közrejátszik abban, hogy a mai fiatalok kevésbé tartanak a szexuális úton terjedő betegségektől, és ezért nem foglalkoznak kellően a védekezéssel. A legtöbben azt gondolják, ha esetleg HIV-vel fertőződnek, akkor is teljes életet élhetnek. "Ez igazából nem így van. Rendkívül sok testi és lelki szenvedéssel jár együtt ez a betegség. Ráadásul a felelőtlen szexuális magatartás következtében elkezdett emelkedni a nemi úton terjedő betegségek száma, tehát a szifilisz, a kankó, a gonorrhoea és a HPV. Úgy tűnik, a mai fiatalok sokkal kevésbé vigyáznak magukra" - mutatott rá a szakorvos.