A WHO a 2018 novemberében Kongóban kitört ebolajárvány miatt indította el négy ebolagyógyszer hatékonyságának vizsgálatát. Ennek eredményeként választották ki a két - REGN-EB3 és mAb114 nevű - hatóanyagot, amelyek a többinél hatékonyabbnak bizonyultak. Ezentúl csak ezt a két szert használják a kezelésekhez, mivel akár 90 százalékos túlélési arányt is el lehet érni általuk, ha korai stádiumban megkezdik a kezelést.
Az ebola vírusa a fertőzött testnedveivel, vérével való közvetlen kontaktus útján fertőz. A kórokozót fertőzött denevérek és főemlősök is terjeszthetik. A betegség lázzal, izomfájdalommal, fáradtsággal, hányással, súlyos fejfájással, gyengeséggel, hasmenéssel, hasi fájdalmakkal, indokolatlan vérzéssel jár. A fertőzöttel való kontaktus után 2-21 nap alatt alakul ki a betegség. A Kongói Demokratikus Köztársaságban már 1866 halálos áldozata van a járványnak.
Tovább terjedhet az ebola
Nemzetközi vészhelyzetet hirdetnek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tomboló ebolajárvány miatt - döntött az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vészhelyzeti bizottsága. A WHO emellett felszólította a szomszédos országokat, hogy növeljék készültségüket az esetek felismerésére és kezelésére, mert a járvány átterjedhet más országokba is.
A járvány egyelőre csak regionális, nem pedig globális fenyegetést jelent - hangsúlyozta Robert Steffen, a bizottság vezetője. A WHO történetében ez az ötödik alkalom, hogy nemzetközi vészhelyzetet hirdettek. A döntés értelmében a szervezet nemzetközi ajánlásokat fogalmaz meg, valamint pénzügyi támogatások is elérhetővé válnak a járvány sújtotta térség számára.