A MERS-vírus (amelynek a neve a Middle East Respiratory Syndrome coronavirus rövidítésből ered) köhögéssel, lázzal, légzési nehézségekkel járó légúti megbetegedést okoz, vírusos tüdőgyulladáshoz vezet.
A MERS-vírusról megállapították ugyan, hogy képes emberről emberre terjedni, de eddig még nem jelentettek olyan esetet, amikor valaki így fertőződött volna meg. Az Arab-félszigeten kívül történt összes esetben kiderült, hogy a fertőzöttek nem sokkal a tünetek megjelenése előtt a térségben jártak, és a saját országukban senki nem kapta el tőlük a vírust.
A vírus eredete még nem tisztázott, de érdekes történetet olvashat a fertőzésről a Betegségek A-Z szócikkében , amely a MERS-ről szól.
A légúti vírusfertőzések 10-30 százalékát okozzák coronavírusok. A MERS-vírusfertőzés náthaszerű tünetekkel kezdődik, azonban kórházi kezelést igénylő súlyos tüdőgyulladást okozhat.
A legjellemzőbb tünetek, mint a köhögés, láz, légzési nehézség a SARS-vírus okozta atípusos tüdőgyulladáséhoz hasonlítanak.
A MERS-vírus-fertőzés diagnózisakor bebizonyosodott MERS-gyanút nemcsak az Országos Epidemiológiai Központtal kell, közölni, hanem a WHO-t is értesíteni kell, további információkat erről a Betegségek A-Z szócikkében olvashat.
A MERS-vírussal szemben eddig nem tudunk hatékony antivirális terápiáról. A betegeket intenzív osztályon kezelik, egyes esetekben a légzési elégtelenség miatt lélegeztető gépre is szükség lehet.
Hogy védekezni nem egyszerű a MERS ellen, hiszen védőoltás még nincs ellene, de ha betartjuk az alapvető higiénés szabályokat, és tartsunk távolságot az állatoktól. További hasznos tanácsokat a Betegségek A-Z szócikkében olvashat.