A tudás átka – így nevezik azt a jelenséget, hogy hajlamosak vagyunk azt feltételezni, mások is legalább annyira tájékozottak egy-egy specifikus témában, mint amennyire mi magunk azok vagyunk. Saját bevallása szerint Primrose Freestone, a Leicesteri Egyetem klinikai mikrobiológusa is úgy gondolta, közismert, hogy mennyire rossz ötlet bárhol a fején megpuszilni egy újszülött gyermeket. Mint azt a szakember a The Conversation oldalán írja, akkor szembesült a tévedésével, amikor egy ezzel kapcsolatos TikTok-videó alatt elolvasta a hozzászólásokat, és látta, mennyire megosztja ez a kérdés az embereket. A brit The Lullaby Trust jótékonysági szervezet egy 2023-as felmérése egyébként arról árulkodik, hogy a friss és leendő szülőpárok 54 százaléka megengedné barátainak és családtagjainak, hogy megpuszilják újszülött gyermeküket.
Miért veszélyes puszit adni egy babának?
Az újszülöttek immunrendszere még közel sem teljesen kifejlett születésükkor, így rájuk a különböző fertőzések is nagyobb veszélyt jelentenek – mutat rá Freestone. Életük első három hónapjában a veleszületett immunrendszer sejtjeinek száma lényegesen alacsonyabb a babák szervezetében, mint a felnőtteknél. Ez egyben azt is jelenti, hogy az olyan fertőzések, amelyek a felnőtteknél és az idősebb gyerekeknél enyhe tünetekkel lezajlanak, a csecsemőket akár életveszélyesen is megbetegíthetik.
Vegyük például az ajakherpesz vírusát. Ha egy felnőtt kapja el a fertőzést, tünetként apró hólyagok keletkeznek az ajkán és annak környékén. Egy kisbabánál ugyanez sokkal súlyosabb következményekkel járhat. Ha a herpesz csak a kicsik szemeit, száját vagy bőrét érinti, akkor a legtöbbször antivirális kezeléssel meg lehet őket gyógyítani. Amennyiben azonban a fertőzés szisztémássá válik, és így a belső szervekre is átterjed, úgy könnyen életveszélyes állapotot eredményezhet. Minél fiatalabb egy gyermek, annál kevésbé védett a herpesszel szemben, de az különösen rizikós a születést követő első négy hétben.
A vírusok mellett a baktériumok is veszélyesebbek a csecsemőkre nézve, főleg az intracelluláris kórokozók, amelyek a gazdatest sejtjeibe is behatolnak. E körben említhető a B csoportú Streptococcus, amely gyakran anélkül is megtalálható a bélrendszeri és nemi szervi terület flórájában, hogy bármilyen panaszt okozna. Babáknál viszont szepszist, tüdőgyulladást és agyhártyagyulladást egyaránt kiválthat. Hasonló szövődményekhez vezet a Escherichia coli, avagy a kólibaktérium okozta fertőzés is, miközben a baktérium felnőtteknél a normál bélflóra fontos része.
Így mutathatod ki a szereteted biztonságosan
„A még nagyon fiatal csecsemők szüleiként nem szabad kényelmetlenül éreznünk magunkat, ha arra kérjük a látogatókat, hogy ne puszilgassák vagy érintsék meg gyermekünket. Ha a látogató valóban törődik a kicsi jóllétével, akkor nem fogja támadásnak venni a kérést. Továbbá a szülőknek sem kell azt érezniük, hogy túlreagálják a dolgot” – tanácsolja a mikrobiológus. Hozzáteszi, hogy egy vendég részéről az a legkedvesebb gesztus, ha nem teszi ki veszélynek az újszülöttet. Ha viszont valamilyen okból mégis muszáj megpuszilnia, akkor legalább tegyen meg néhány óvintézkedést a fertőzésveszély csökkentése érdekében.
A legalapvetőbb szabály, hogy mielőtt a babához érnénk, mossunk alaposan kezet! Puszit pedig ne a szájára vagy az arcára adjunk, hanem például a talpára vagy a tarkójára. Aktív fertőzés esetén, így akár náthásan vagy ajakherpesszel viszont inkább meg se látogassuk a családot, különösen, ha a csecsemő még egy hónapos sem múlt el. Amennyiben mégis betegen indulunk el babát látogatni, akkor pedig viseljünk maszkot és kerüljük a közeli kontaktust vele. „Tartsd mindig észben, hogy a babák nagyon fogékonyak a fertőzésekre. Habár a puszilgatásukat a szereteted jelének szánod, valójában nagyon súlyosan megbetegítheti őket – attól pedig minden bizonnyal szörnyen éreznéd magad, ha ez bekövetkezne” – hangsúlyozza Freestone.