A 2016-os évre vonatkozó becslés alapján évente 376 millió fertőzés történik szexuális kapcsolat útján a 15-49 éves korosztályban, öt százalékkal több a 2012-ben becsültnél. Gyakran egyszerre több kórokozóval vagy évente többször is megfertőződik egy ember - olvasható a jelentésben, amely a HIV-fertőzéseket nem foglalja magában.
A leggyakoribb nemi betegségek
A nemi betegségek közül a trichomoniázis a leggyakoribb, amely a hüvely vagy a húgycső megbetegedése. Ez a fertőzés évente 156 millió embert érint. Alattomos betegségről van szó, mert a férfiaknál gyakran nem okoz panaszt, így sokan nem is tudnak a fertőzöttségükről, csak továbbadják a betegséget. Világviszonylatban 5,6 százalékra becsülhető a trichomoniázissal élő nők aránya, a férfiaknak csak 0,6 százaléka lehet fertőzött.
A második leggyakoribb az évi 127,2 millió embert érintő klamídia, a Chlamydia trachomatis nevű baktérium által okozott húgy-ivarszervi fertőzés. Tünetei gyakran nem vagy csak későn jelentkeznek. A betegség a nők 3,8 és a férfiak 2,7 százalékát érinti. A kankó (más néven tripper vagy gonorrea) baktériumával évente 86,9 millióan fertőződőnek meg, a szifiliszt pedig évente 6,3 millióan kapják el.
Csendes és veszélyes járvány
A Föld lakosai közül minden negyedik ember fertőzött a négy betegség valamelyikével. Bár egy évben nagyjából ugyanannyi nő és férfi fertőződik meg nemi úton terjedő betegséggel, a baktériumok különösen makacsok a nők esetében, ezért őket lényegesen jobban sújtja a jelenség, mint a férfiakat. Ezeknek a betegségeknek súlyos következményei lehetnek, például méhen kívüli terhesség, halvaszületés és meddőség, de gyakran okoznak szív- és érrendszeri betegséget vagy ízületi gyulladást is. Csak 2016-ban 200 ezer szifiliszes anyától származó kisbaba halt meg közvetlenül a szülés előtt vagy után, így a szifilisz a csecsemőhalandóság második leggyakoribb oka a malária után. "Ez egy csendes és veszélyes járvány" - állapította meg a jelentés egyik szerzője, Melanie Taylor.
Fontos kiemelni, hogy gyógyítható betegségekről van szó. A szakemberek a sikeres gyógyulás érdekében a szűrővizsgálatok gyakoribbá tételét, valamint megfizethető gyógyszerek piacra dobását sürgetik. Ezek mellett nagy szerepe lenne a megelőzést szolgáló felvilágosító kampányoknak és a következetesebb gumióvszer-használatnak is.