A Bostoni Egyetem kutatói az új koronavírus omikron variánsának egy változatát hozták létre, mégpedig úgy, hogy az omikron tüskefehérjéjét az eredeti SARS-CoV-2 vírushoz csatolták. Az így kapott változattal laboratóriumi egereket fertőztek meg. Az állatok 80 százaléka elpusztult, ezzel a mesterséges vírus halálosabbnak bizonyult, mint az eredeti omikron változat, ami egyetlen kísérleti egeret sem ölt meg - írja a Livescience cikkére hivatkozva a Telex. Noha az eredmény ijesztőnek tűnhet, az is kiderült, hogy a mesterségesen létrehozott hibrid variáns még így is szelídebbnek bizonyult az eredeti, vuhani változatnál. Az ugyanis minden megfertőzött kísérleti egeret megölt.
A kutatók a kísérlettel arra szerettek volna választ kapni, hogyan képes kikerülni az omikron variáns a korábbi koronavírustörzsek ellen – védőoltással vagy természetes úton – kialakult immunvédelmet, és hogyan lehetséges, hogy ennek ellenére mégis kisebb arányban okoz súlyos tüneteket. A kutatók szerint az omikron mutáns tüskefehérjéje segít az immunitás kikerülésében, de nem az felelős a kevésbé súlyos hatásért - írta a Telex.
Támadják a kutatókat
A Bostoni Egyetem tudósai alaposan felkavarták az állóvizet: a brit Daily Mail például azt hozta fel, hogy egy még veszélyesebb vírust teremtettek. Az egyetem közleményben reagált a vádra: mint írták, sokan félreértelmezték tanulmányukat, mert a kutatás, amit egy bizonyos egérfajon végeztek, épphogy kevésbé veszélyessé tette a vírus szaporodását.