A méhnyakrákszűrés eredményére várakozás stresszes időszak lehet, különösen akkor, ha van már egy korábbi, bizonytalan eredményünk, amely miatt indokolt a citológiai vizsgálat megismétlése. Valamelyest azzal is oldhatjuk a stresszt, ha jobban megismerjük a kiváltó okokat, valamint ha utánajárunk, hogy milyen terápiás lehetőségeink vannak a várakozási időszakban is.
Az elváltozások leggyakoribb oka
A méhnyaki elváltozások elsődleges okozója a humán papillomavírus (HPV), amely egyben a leggyakoribb szexuális úton terjedő kórokozó. A vírus 10-ből 8 szexuálisan aktív embert - nőket és férfiakat egyaránt - megfertőz. A fertőzés az esetek 85-90 százalékban tünetmentesen lezajlik, és az immunrendszer magától, természetes úton legyőzi a kórokozót. Emiatt sokan, nem tudva a fertőzöttségükről, akaratlanul is továbbadhatják a vírust, amely elsősorban orális, hüvelyi vagy anális közösülés útján terjed. A HPV legnagyobb veszélye, hogy ha sokáig jelen van a szervezetben, a nőknél méhnyakrákot, a férfiaknál - bár jóval ritkábban esetben - anális, pénisz-, illetve szájüregi daganatot okozhat.
A szűrés jelentősége
A HPV tünetei a megfertőződést követően évekkel később is jelentkezhetnek. Ilyenek a nemi szervi szemölcsök, valamint nők esetében a méhnyaki elváltozások. A fertőzésre különösen fogékony terület a méh alsó, hüvelybe boltosuló része, az úgynevezett transzformációs zóna. Mivel a méhnyakrák hosszabb idő alatt alakul ki, és sokáig általában teljesen tünetmentes, ezért a rendszeres nőgyógyászati szűrés jelentőségét - különösen a 25-30 éves kor feletti, szexuálisan aktív nők esetében - nem lehet eléggé hangsúlyozni. Fontos azonban tudni, hogy HPV-szűrést sokszor csak olyankor kér a kezelőorvos, ha kóros esetet gyanít, továbbá emiatt szükségesnek tarthatja a citológiai vizsgálat megismétlését is.
Általános immunerősítés
Természetes, hogy sokakat félelemmel tölt el a bizonytalansággal teli helyzet, azonban ezt az időszakot is lehet hasznosan és aktívan tölteni. Az immunrendszer általános erősítése mellett nagy hangsúlyt kell helyezni az egészséges életmódra és különböző stresszoldási technikák gyakorlására. Mivel a dohányzás és az alkoholfogyasztás növelheti a tartós HPV-fertőzés, valamint a méhnyak elváltozásainak kialakulása kockázatát is, ezért érdemes ezeket teljesen mellőzni.
Hüvelyi készítmények használata
A kezelőorvos már a várakozási időben javasolhat olyan lokális terápiákat, amelyek segíthetik a vírus kitisztulását a szervezetből. Érdemes olyan hüvelyi készítményt alkalmazni, amely elősegíti az egészséges hámképződést és a méhnyakon lévő elváltozások gyógyulását, miközben óvja a hüvelyflóra egészségét is. Használatával így addig is támogathatjuk a regenerációt és az állapotjavulást, amíg a citológiai vizsgálat eredményére várunk.