Az augusztus 21-27. közötti héten diagnosztizált esetekkel együtt idén már 15 esetben regisztráltak nyugat-nílusi vírus okozta megbetegedést itthon. Ezek közül 14 fertőzés az országban történt, egy pedig külföldről behurcolt eset. A betegek többsége a 60 év feletti korosztályba tartozik, és jellemzően idegrendszeri tünetek miatt vizsgálták ki őket, ami után fény derült a panaszok okára. A hazai megbetegedések Budapest mellett hét megyét érintenek: Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád, Fejér, Hajdú-Bihar, Pest, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Tolna megyét – olvasható az NNGYK keddi közleményében.
Ezért fontos védekezni a szúnyogok ellen
A nyugat-nílusi láz hazánkban minden évben szezonálisan, elsősorban a június és november közötti időszakban előforduló, szúnyogok által terjesztett betegség. Az invazív ázsiai tigrisszúnyog is képes a vírusfertőzés terjesztésére, de annak elsődleges terjesztői leginkább a Magyarországon honos szúnyogok, mint például a dalos szúnyog. Az NNGYK ezért arra kéri a lakosságot, hogy védekezzünk a szúnyogcsípések ellen.
- Viselj hosszú szárú, hosszú ujjú ruházatot, hogy csökkentsd a csípésnek kitett bőrfelületet.
- A szabadban tartózkodva használj bőrre kenhető, fújható rovarriasztó szereket, illetve füstképző szúnyogriasztó spirált vagy lámpaolajat, amelyeknek elűzi a környezetéből a vérszívókat.
- Zárt térben a legfontosabb a nyílászárók felszerelése rovarhálóval, amely biztos, hosszú távú és vegyszermentes megoldást jelent.
- Ha szúnyogok jutottak a lakásba, szúnyogirtó párologtatóval vagy aeroszollal irthatod ki őket.
A szúnyogfajok egy része nem kötődik a természetes vizes élőhelyhez, hanem a ház körüli edényekben, hulladékban, árkokban felgyűlt esővízben városi környezetben is sikeresen kifejlődik. Ezek a szúnyogok esős időjárást követően országszerte, tájegységtől függetlenül megjelenhetnek a településeken. Visszaszorításukat hosszú távon csak a lakosság szemléletformálása, aktív együttműködése segítheti elő. Ezért kiemelten fontos, hogy szüntesd meg a kertben, az udvaron előforduló olyan vízgyűjtőket, amelyek a szúnyogok szaporodását segíthetik.
Milyen tünetek jelzik a betegséget?
A nyugat-nílusi vírussal fertőzött emberek legtöbbjénél a fertőzés tünetmentesen zajlik, néhány százalékban enyhe, influenzaszerű tünetek jelentkeznek, amelyek többnyire 3-6 nap alatt maguktól gyógyulnak. Bizonyos esetekben idegrendszeri tünetek léphetnek fel, melyek leggyakrabban idős embereket érinthetnek. Amennyiben 2-12 nappal a szúnyogcsípés után láz és ízületi fájdalom lép fel, akkor mindenképpen fordulj orvoshoz.
A fertőzés a szúnyogcsípéssel emberről emberre nem terjed, de szervdonációval és vérátömlesztéssel átadható. Utóbbi megakadályozása érdekében a diagnosztizált fertőzések környezetében a véradást korlátozzák. A véradással kapcsolatos európai uniós irányelv 2004 óta kimondja a véradók kizárására vonatkozó kötelezettséget, ha olyan területen tartózkodtak, ahol a nyugat-nílusi vírus helyi fertőzésének kockázata fennáll. Ennek követése érdekében az NNGYK és az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ) között a nyugat-nílusi láz szezonjában folyamatos a kommunikáció.