Jelenleg több mint 10 betegségre van kötelező védőoltás Magyarországon, így mind a jogi környezet, mind az egészségügyi hatósági környezet, mind a logisztikai háttér adott ahhoz, hogy akár a teljes népességre, akár bizonyos csoportokra, akár munkakörhöz kötötten lehessen elrendelni oltásokat kötelező jelleggel - nyilatkozta dr. Nagy Marcell, a Magyar Orvosi Kamara titkára a HVG oldalán megjelent interjúban . Azt is hozzátette, a kamara szakvéleménye az, hogy létezhetnek olyan csoportok, olyan munkakörökhöz kötődő kockázatok, amelyek indokolhatják a védőoltás kötelezővé tételét, főleg az egészségügyben és a szociális szférában.
Fontos a példamutatás
Mint dr. Nagy Marcell elmondta, a koronavírus -járvány megállításához önmagában nem elég, ha csak az egészségügyi dolgozók oltatják be magukat, mégis fontos a példamutatás, ennek köszönhetően már tapasztalható a kezdeti félelem oldódása, és egyre többen regisztrálnak az oltásra. Tapasztalatai szerint az egészségügyben dolgozók egy részére, köztük az asszisztensekre, műtősökre jobban hat a bizonytalan információözön, de személyes példamutatással és az orvosokkal történő beszélgetésekkel szakmailag megalapozott választ lehet adni a felmerülő kételyekre. Kiemelte, véleménye szerint egy felkészült, egészségügyi képzésen átesett dolgozónak nem létezik racionális érve arra, hogy miért ne oltassa be magát a világjárvány okozta helyzetben.
Példátlan összefogás a vakcináért
A vakcinával szembeni fenntartásokkal kapcsolatosan az orvos elmondta, igazságtalanság összehasonlítani, hogy régen mennyi időbe telt kifejleszteni egy védőoltást úgy, hogy egy cég egy kutatócsoportja dolgozott csak rajta, míg a COVID-19 elleni védőoltáson egy egész világ dolgozik egy éve. Ez példátlan összefogás a világtörténelemben, hiszen több száz laboratórium osztott meg egymással minden egyes részkutatási eredményt a cél érdekében.
A járvány kezdetén még úgy tudtuk, hogy az új típusú koronavírus okozta betegségből 2-3 hét alatt felépülnek a páciensek. Azonban egyre többen számolnak be arról, hogy akár hosszú hónapokig is szenvednek a fertőzés elhúzódó hatásaitól. A témáról részletesebben ide kattintva olvashat cikkünkben.