Őszre jön a bárányhimlő elleni oltás

Több hónapos késés után végre kiírták a tendert a bárányhimlő elleni védőoltásra. A vakcina várhatóan 2019 őszétől kerül be a nemzeti immunizációs programba.

Bár az eredeti tervek szerint már 2019 januárjától szerepelt volna az oltási programban a bárányhimlő elleni védőoltás, az Európai Unió hivatalos közbeszerzési értesítőjében csak most jelent meg az oltóanyag gyártásához szükséges vakcinatender - hívta fel a figyelmet a Világgazdaság . Az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) közleménye szerint az oltások várhatóan ősztől lesznek a nemzeti immunizációs program részei.

Bárányhimlő tünetei és kezelése A bárányhimlő kórokozója a varicella zoster vírus, ami cseppfertőzéssel, a bárányhimlős beteggel való közvetlen érintkezéssel, illetve testnedvei útján terjed. A betegség kialakulásáról, tüneteiről és a kezelés lehetőségeiről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

Versenyfutás az idővel

A Nemzeti Népegészségügyi Központ 185 ezer adag oltóanyag beszerzésére vár ajánlatot. A kétoltásos séma szerinti védőoltáshoz a gyógyszergyártóknak első körben 95 ezer vakcinát kell június 15-ig biztosítaniuk a gyerekek kötelező védőoltásához, valamint újabb 90 ezer oltóanyagot 2019. december 15-ig. Az oltások gyártásáért az MSD Pharma Hungary Kft. (MSD) és Glaxo­Smith­Kline Kft. (GSK) versenyezhet, mindkettőnek van ugyanis már forgalomban bárányhimlő elleni védőoltása Magyarországon. A tender győztese az a gyógyszergyártó cég lehet, amely a legalacsonyabb árat tudja február 5-ig megajánlani a bárányhimlő elleni védőoltás őszi bevezetéséhez.

Az oltások várhatóan ősztől lesznek a nemzeti immunizációs program részei
Az oltások várhatóan ősztől lesznek a nemzeti immunizációs program részei

Bármelyik gyógyszergyártó cég kerül is ki győztesen, komoly munka lesz a megadott határidőre leszállítani a vakcinákat: bizonyos oltóanyagok gyártása akár 6-24 hónapot is igénybe vehet, a GSK oltóanyagának - amely 1998 óta kapható a hazai patikákban - gyártási ideje hat-nyolc hónap. Mivel szigorú minőségbiztosítási és biztonságossági követelményeknek kell megfelelni, a folyamatot felgyorsítani sem lehet. Az utóbbi néhány évben amúgy is megduplázódott a kereslet a bárányhimlő elleni vakcina iránt, a két gyártócég 2017-ben csaknem 75 ezer oltóanyagot adott el Magyarországon, míg a korábbi években csupán évente 35 ezret értékesítettek belőle.

Súlyos szövődményeket okozhat

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A 2017-es évben 33 381 megbetegedést dokumentáltak Magyarországon, 2015-ben pedig a regisztrált betegszám a 41 ezret is meghaladta. Kialakulásáért a varicella zoster nevű vírus a felelős, amely cseppfertőzéssel terjed, piros, viszkető, hólyagos pattanásokat és lázat okoz. A legtöbb ember már gyermekkorában - általában 3 és 10 éves kor között - átesik a fertőzésen, a felnőttek mintegy 5 százaléka fogékony csupán a betegségre.

A bárányhimlő gyermekkorban jó eséllyel komolyabb panaszok nélkül, magától is meggyógyul, súlyos szövődmények azonban minden életkorban előfordulnak, amelyek a legyengült immunrendszerű betegeknél végzetesek is lehetnek. Gyermekkorban leggyakoribb szövődmény a hólyagok másodlagos fertőződése miatt kialakuló bőr- és lágyrész-fertőzés (cellulitis és impetigo, azaz ótvar). Ritkábban tüdőgyulladás, májgyulladás, illetve agyvelőgyulladás is kialakulhat miatta.

A védőoltásnak köszönhetően a vírus legyengített változatával találkozik a szervezet, így veszély nélkül képes lesz kialakítani a védettséget. Nagyjából 72 órával a beadását követően az oltás már jól eséllyel megvéd a betegségtől.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.