A vaddisznótetemek szervezett keresése során találták meg a fertőzött állatot a helyi vadászok. A betegség valószínűleg a vaddisznók természetes vándorlása során, Romániából jutott a térségbe, de pontosabb magyarázatot a folyamatban lévő járványügyi nyomozás adhat majd - olvasható a Nébih oldalán .
Bővültek a fertőzött területek
Az országos főállatorvos utasítására az állategészségügyi szakemberek haladéktalanul megkezdték a szükséges intézkedések végrehajtását. Ezek közé tartozik többek között, hogy a szakemberek kijelölték a fertőzött, valamint azon belül - a járványügyi védekezés szempontjából különösen fontos - szigorúan korlátozott területet. Az országos főállatorvos elrendelte az érintett területen a vaddisznóhullák további fokozott keresését, valamint a kilőtt vadak vizsgálatát is.
Az országos főállatorvos emellett a fertőzött terület bővítése mellett döntött Heves és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, mivel a betegés tovább terjedt a már fertőzött területeken. Heves megyében 10, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében pedig 9 vadgazdálkodási egység teljes területe érintett.
Emberre nem veszélyes
Az afrikai sertéspestis az emberre nem veszélyes, a megbetegedett állományok leölése és a kereskedelmi korlátozások miatt azonban jelentős gazdasági kárt okoz. A legfontosabb ezért az, hogy megakadályozzuk a járvány házi sertésekre történő továbbterjedését, ehhez pedig elengedhetetlen az állattartók részéről a járványvédelmi előírások maradéktalan betartása - figyelmeztet a Nébih.
A betegség nemcsak természetes úton, hanem illegális sertésszállítással, ragályfogó tárgyakkal és fertőzött húst tartalmazó élelmiszerekkel is gyorsan továbbterjedhet. A Nébih arra hívja fel az állattartók figyelmét, hogy a sertéseket állati eredetű anyagot tartalmazó élelmiszerhulladékkal etetni tilos! Ha pedig valaki hirtelen lázas megbetegedést, vérzéses tüneteket vagy elhullást észlel a sertésállományában, akkor 24 órán belül értesítse az állategészségügyi szolgálatot!
A vírust a kirándulók is továbbterjeszthetik. Éppen ezért fontos, hogy a látogatók ne hagyjanak élelmiszerhulladékot az erdőkben, cipőiket pedig alaposan tisztítsák le a kirándulás után. A betegségről, az elrendelt előírásokról, korlátozásokról, valamint az érintett területekről részletes és folyamatosan frissülő információk találhatók a Nébih honlapján .