Post-COVID: a három leggyakoribb tünet

A koronavírus-járvány már lecsengőben van, a fertőzésen átesettek körében azonban sokan még mindig a betegség szövődményeivel küzdenek. Nézzük, mi a három leggyakoribb maradványtünet, amellyel tüdőgyógyászhoz fordulnak.

A 2021 januárja és júniusa között időszakban poszt-COVID tünetekkel a Tüdőközpontban orvoshoz fordulók tünetei 2020 szeptembere és 2021 áprilisa között kezdődtek. A 47 év körüli átlagéletkorú páciensek között nemek tekintetében nincs jelentős különbség, a férfiaknál és a nőknél is szinte azonos arányban okozott elhúzódó panaszokat a betegség. A 76 páciens közül 15-en magas vérnyomással, 5-en asztmával küzdöttek, míg 1 főnél COPD állt fenn társbetegségként. Orvosi kezelésben 42 személy részesült, kórházban pedig 13 főt ápoltak - derül ki a Tüdőközpont által készített összegzésből. A tapasztalatokat Dr. Potecz Györgyi főorvos, tüdőgyógyász ismertette bővebben.

A három leggyakoribb maradványtünet

Post-COVID: a megfertőződött gyerekek felét érinti - kattintson!

Az akut fertőzéskor és a vizsgálat időpontjában észlelt tüneteket összehasonlítva egyértelműen kiderül, hogy a páciensek többségénél három gyakori elhúzódó panasz figyelhető meg. A legtöbben, 29-en gyengeség és fáradékonyság miatt fordultak tüdőgyógyászhoz, míg 27-en köhögés, 25-en pedig légszomj és nehézlégzés okán kerestek fel egy szakember. Emellett a kevésbé gyakori maradványtünetek közül meg kell még említeni a mellkasi fájdalmat és a rendellenes szívdobogást is - ezeket 17-en észlelték a vizsgált csoportból.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus szövődmény, koronavírus elhúzódó tünetek, post-COVID
Elhúzódó panaszokat és látható nyomokat hagyhat maga után a COVID-19. Fotó: Getty Images

Látható elváltozások a tüdőn

A koronavírus-fertőzés következtében a páciensek csaknem harmadánál alakult ki tüdőgyulladás. Az akut szakasz kezelésekor, a betegség idején fennálló 28,8 százalékos értékhez képest az elvégzett légzésfunkciós és képalkotó vizsgálatok - mellkasi CT és mellkasröntgen - alapján a tüdő érintettsége a vizsgálat időpontjában 10,1 százalékos. Ilyen arányban tehát akár hónapok múlva - átlagosan 46 nap elteltével - is látható elváltozásokat okoz a tüdőn a COVID-19.

Ilyen esetben javasolt orvoshoz fordulni

Jelenlegi tudásunk szerint a poszt-COVID a betegség kezdete után eltelt 4. héten túl fennálló tüneteket jelenti, vagy azt, ha egy átmeneti, tünetmentes periódus után újra megjelennek a tünetek. Ha a betegség lezajlását követően 3-4 hétnél tovább megmaradnak a panaszok és javulást nem tapasztalunk, akkor mindenképpen keressünk fel egy szakembert. Akkor se halogassuk az orvosi segítség kérését, ha a kiszáradás jeleit észleljük magunkon, illetve tartós hasmenést, fokozódó vagy új mellkasi panaszt, nehézlégzést vagy lábdagadást észlelünk.

Életveszélyes lehet, ha elmarad a kivizsgálás

A kezeletlen poszt-COVID még a korábban egészséges, aktív embereknél is olyan elváltozásokat okozhat, amelyek életveszélyes állapotot idézhetnek elő. A koronavírus például megnöveli a vérrögképződés kockázatát, ez pedig trombózist és tüdőembóliát okozhat, amely hirtelen halálhoz is vezethet. Ám ha bizonyos tüneteket - például a mellkasi fájdalmat vagy az elhúzódó köhögést - felismerve, idejében orvoshoz fordul a beteg, akkor jó eséllyel megmenthető az élete. A szövődmények azonban akár hónapokkal a fertőzés lezajlását követően is jelentkezhetnek, a koronavírus ugyanis sok esetben hosszabb időn át, lappangva is képes rombolni a szervezetet.

Poszt-COVID: újabb tünetekre derült fény - olvassa el a részleteket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Napközben egyre inkább az ország északi, északnyugati felére korlátozódik az eső, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra