Rogán az ülésen kifejtette, a kormány jelenleg mérlegeli annak lehetőségét, hogy a védettségi igazolványok lejárjanak a második oltást követően 6-7 hónappal. Döntés egyelőre nincs az ügyben, mindenesetre a kabinetfőnök jelezte, hogy a koronavírus-járvány ötödik hullámát csak úgy lehet megelőzni vagy ellaposítani, ha minél többen felveszik a harmadik, emlékeztető vakcinadózist. Éppen ezért decemberben és januárban újabb oltási akcióheteket hirdethetnek, illetve névre szóló kampányokat is terveznek.
"A megerősítő oltás beadása azért is nagyon fontos, mert Magyarországon az oltások többségét június végéig adták be, a vakcina védőereje pedig 4-6 hónap után jelentősen csökken" - hangsúlyozta Rogán. Hozzátette, elképzelhető, hogy a védettségi igazolványok használati körét ki kell majd bővíteni, vagyis még több helyen szükséges lehet a védettség igazolása.
Müller Cecília: még nincs Magyarországon az omikron variáns
A kormány közösségi oldalára hétfőn feltöltött videójában nagyon sikeresnek nevezte az első oltási akcióhetet Müller Cecília országos tisztifőorvos. Kifejtette, az oltópontokon 784 ezer védőoltást adtak be, ebből 643 ezren a harmadik oltásukat kapták meg, 96 ezren pedig először oltatták be magukat. Utóbbiakról szólva Müller úgy fogalmazott, örül és köszöni, hogy ezek az emberek a szakemberekre hallgattak, mert "a megelőzés legfőbb eszköze változatlanul a védőoltás".
Az országos tisztifőorvos elmondta, folyamatosan figyelik az omikron vírusvariáns esetleges hazai felbukkanását. A hétvégén a Nemzeti Népegészségügyi Központ öt napra visszamenőleg több mint 400 vizsgálatot végzett el, hogy azonosítsa ezt a variánst, de egyetlen mintában sem találták meg.
Karikó Katalin biokémikus szerint szükség esetén akár 31 nap alatt is képes új oltóanyagot fejleszteni a Pfizer a koronavírus újabb variánsai ellen.