Rusvai: "a kemény járványon már túl vagyunk"

Rusvai Miklós virológus úgy gondolja, a "kemény koronavírus-járványon már túl vagyunk", és az omikron új alfajától sem kell jobban tartanunk, mint az eredetitől. Az oltást ettől függetlenül továbbra is fontosnak tartja.

Koronavírus: szükségállapotot hirdettek Kanada fővárosában.

Vidéken még csak most várható a tetőzés, a fővárosban pedig a legnagyobb valószínűséggel az elmúlt hét második felében volt csúcson a járvány - mondta el Rusvai Miklós a Spirit FM Aktuál című műsorában, amelyet az atv.hu szemlézett. A szakember hozzátette: a friss fertőzöttek számát érti ezalatt, hiszen a kórházban, lélegeztetőgépen levők és halottak száma csak nagyjából 3 héttel később tetőzik majd.

A Pfizer-vakcina harmadik, emlékeztető adagjával oltanak be egy férfit Békéscsabán.
A Pfizer-vakcina harmadik, emlékeztető adagjával oltanak be egy férfit Békéscsabán. Fotó: MTI/Rosta Tibor

A virológus szerint a "kemény koronavírus-járványon már túl vagyunk". Mint hangsúlyozta: lehet félni attól, hogy esetleg komolyabb megbetegedést okozó variánsok kialakulnak, de ő ennek nem látja reális veszélyét. Ha lesznek is ilyenek, már nem tudnak olyan mértékben teret hódítani, éppen azért, mert az omikron nagymértékben immunizálta a lakosságot.

Mitől félünk jobban?

Rusvai Miklós arról is beszélt, hogy az átfertőződés és az oltás nyújtotta immunitás között nincs különbség. "Mindenki mérlegeljen magában, hogy ő mitől fél jobban. Ahogy már korábban többször is elmondtam, én augusztusban kaptam a harmadik vakcina adagomat, de negyedjére már nem szándékozom beoltatni magam, vállalom a veszélyt" - árulta el.

Nem felejt a szervezet

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A műsorban Rusvai Miklós elmagyarázta, hogy a szervezetünk nagyon hosszú ideig képes emlékezni arra, hogyan kell reagálnia, ha újra megfertőződik a vírussal - ez nem azonos azonban a védettséggel, ami az oltást követően nagyjából 4-6 hónapig tart. Ezután ugyanis az antitestek száma a védőszint alá esik, az immunrendszerünk ettől függetlenül emlékszik az immunizálásra, csak kell neki 5-7 nap mire letermeli a szükséges antitesteket. "Tehát ezt a reagálási időt spórolja meg az, aki beoltatja magát, ugyanis az oltást követően rögtön elkezd a szervezet antitestet termelni, amik már készen várják a vírust" - így a szakember.

Az omikron variáns új alfajával (BA.2) kapcsolatban Rusvai Miklós úgy vélekedik, nem kell jobban tartanunk tőle, mint az eredetitől. A virológus szerint ez a fajta mutálódás - azaz, hogy a vírus fertőzőképességének növekedésével csökken a megbetegítő-képessége - nem volt feltétlenül előre látható. A kanyaró például, amit évszázadok óta ismerünk, nem gyengült hatékonyságában, annak ellenére, hogy legalább olyan gyorsan terjed, mint a koronavírus, mutatott rá a szakember.

A D-vitamin koronavírus elleni hatásának eddigi legerősebb bizonyítékát szolgáltatja egy új izraeli tanulmány.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -4 °C

Nagyrészt napos idő várható - kissé több felhő az északkeleti határvidéken lehet még, arrafelé egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél kezdetben fokozatosan veszít erejéből, és estétől egyre nagyobb területen délire fordul. A legmagasabb nappali hőmérséklet 1 és 7 fok között várható. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra