A szakember az RTL Klub Híradónak nyilatkozva kifejtette, egy új vírusvariáns megjelenése az ember szempontjából akár előnyös változásokat is hozhat. Egy, a korábbiaknál gyorsabban terjedő, fertőzőképesebb variáns rövid idő alatt sokakat megfertőzhet. Ha viszont eközben a megbetegítő képessége alacsonyabb, úgy súlyos megbetegedést nem okozva, illetve vakcináció és az egészségügyi leterhelése nélkül képes immunizálni a lakosságot akár a vírus veszélyesebb változataival szemben is.
"Jó lenne, ha ez lenne az a változat, amelyet már nagyon várunk, de ezt egyelőre nem lehet még így kimondani, bár vannak biztató jelek" - fogalmazott az interjúban az omikron variánsról a virológus. Rámutatott, a fertőzések zöme egyelőre az afrikai kontinens Egyenlítőtől délre fekvő területein történt, ahol a lakosság összetétele nagyban különbözik az európai államok lakosságáétól. Magasabb a fiatalok aránya, márpedig ismert, hogy fiatalok körében lényegesen ritkábban fordul elő súlyos lefolyású COVID-19, ezért az afrikai járvány sem vethető össze egy esetleges európai járvánnyal.
A víruskutató kifejtette, jelenleg várni kell az Európából érkező hírekre, adatokra, amelyekből már láthatóvá válik majd, hogy az omikron variáns esetén mennyivel enyhébbek a fertőzés okozta klinikai tünetek. Emellett folynak a vizsgálatok annak felmérésére, hogy az eddig alkalmazott vakcinák nyújtotta védelem kellően hatékony-e az új variáns megfékezésében is.
Immár a szomszédos Romániában is kimutatták az omikron variánst egy Johannesburgból hazatérő koronavírus-fertőzött mintájában.