"Felülvizsgáljuk a maszkokra vonatkozó szakmai ajánlásainkat, mert a legjobb információkat szeretnénk biztosítani az amerikaiaknak, hogy kiválaszthassák, melyik maszk lesz a megfelelő számukra" - mondta Dr. Rochelle Walensky igazgató a Fehér Házban tartott sajtótájékoztatón. A CDC jelenlegi útmutatása nem ajánl konkrét maszktípust, ehelyett azt írja elő, hogy az embereknek olyan maszkot kell viselniük, amely szorosan illeszkedik az arcra, és eltakarja az orrot és a szájat. Az igazgató szerint az alapvető útmutatás nem fog változni, de az ügynökség hamarosan több információt fog közzétenni a maszkok közötti különbségekről. Ugyanakkor a szövetségi kormány több millió ingyenes, klinikai védelmet adó N95-ös maszkot biztosít a lakosság számára - írta a WebMD .
Mit tud az N95-ös?
És melyik maszk a legjobb az omikron ellen?
A legfontosabb különbség, hogy a hagyományos szövetmaszkok nem illeszkednek szorosan az arcra, és lényegesen kisebb szűrést biztosítanak, mint az N95-ösök. A JAMA Internal Medicine című szaklapban közzétett 2020-as tanulmány szerint a szövetmaszkok fizikai gátként hatnak, de jellemzően még kevesebb szűrést biztosítanak, mint a klinikai, sebészeti maszkok. Vagyis megfelelően viselve egy N95-ös maszk a levegőben lévő részecskék akár 95 százalékát is képes kiszűrni, köszönhetően a szoros illeszkedésnek és a szintetikus anyagnak, amely apró, elektrosztatikus energiával töltött szálakból hálóból áll.
A KN95 maszkok, amelyek az N95-ösök kínai megfelelői, ugyanannak a szűrési szabványnak hivatottak megfelelni, de gyártásuk kevésbé áll hatósági felügyelet alatt. A KF94 jelzetű maszkokat Dél-Koreában gyártják, és a koreai kormányzati szabványoknak megfelelően gyártva és viselve a részecskék akár 94 százalékát is kiszűrik.
A Proceedings of the National Academy of Sciences című folyóiratban nemrégiben közzétett tanulmány szerint a COVID-19 megbetegedés kockázata akár 75-szörösére is csökkenthető, ha a beteg személy és a közelben tartózkodó személy egyaránt N95-ös típusú maszkot visel, szemben a sebészeti maszkkal. Egy 2021-ben közzétett kutatás pedig megállapította, hogy az N95-ös maszkok a szövetmaszkokhoz képest a felére csökkentik az egészségügyi dolgozók COVID-19 fertőzésének kockázatát. Az N95-ös maszkok viselése azonban hátrányokkal is jár. Noha erősebb védelmet nyújtanak, viselésük kényelmetlen, többe kerülnek és nehezebb is beszerezni őket. De bármilyen maszk jobb, mint a semmi, és minden állampolgárt arra biztatunk, hogy viseljen az arcra jól illeszkedő maszkot, mert így nemcsak saját magát védi, de megakadályozza a COVID-19 terjedését is.