A szamárköhögés járványos terjedésére hívják fel a figyelmet legfrissebb elemzésükben a Semmelweis Egyetem kutatói - írja a Telex. Az egyetem legfrissebb elemzése szerint minden korosztályban nőttek az esetszámok, de a legnagyobb növekedés az 1 év alatti csecsemők, a 40–49 éves felnőttek és a 60 évnél idősebbek körében volt megfigyelhető, a 6 hónaposnál fiatalabb csecsemők vannak a legnagyobb veszélynek kitéve.
Drámai ütemben emelkednek az esetszámok
A szamárköhögés vagy pertussis egy, a tüdőt és a légutakat érintő betegség, ami a megfázáshoz hasonló, enyhe felső légúti tünetekkel (orrfolyással, orrdugulással, tüsszögéssel, enyhe köhögéssel, esetleg hőemelkedéssel) kezdődik. Hogy milyen tünetei lehetnek a betegségnek, arról bővebben az alábbi cikkünkben írtunk.
2024 1–45. hetében 1127 szamárköhögéses esetet jelentettek a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központnak, ami 2018–2022 között az évek azonos időszakát jellemző középértékhez képest (13 eset) drámai növekedést jelent – írják a kutatók. A 2024. november 4–10. közötti 45. héten 37 szamárköhögés megbetegedést jelentettek be, egy évvel korábban ezen a héten egyetlen esetet sem regisztráltak, 2023. 1–45. hetében pedig összesen 2 esetről érkezett jelentés.
Több mint egy éve megfigyelhető a szamárköhögéses esetszámok növekedése Magyarországon. A csecsemők körében észlelt 249 eset az összes megbetegedés 22 százaléka, őket a 40–49 évesek követték 173 esettel (15 százalék), a 60 évesnél idősebbeknél 121 esetet mértek (11 százalék). A halálesetek leggyakrabban a fiatal csecsemőknél fordulnak elő, akik tüdőgyulladás vagy agyi oxigénhiány miatt halnak meg. Európában minden évben regisztrálnak haláleseteket, amelyek legtöbbször olyan csecsemők között fordulnak elő, akik túl fiatalok voltak ahhoz, hogy az alapvédettséghez szükséges összes oltást megkapják.