A betegség 2015-16-ban öltött járványos méreteket Dél-Amerikában. Ez a vírus a fő kórokozója a fertőzött anyák által szült csecsemők Guillain-Barré szindrómának (GBS), egy autoimmun betegségnek, amely esetenként végzetes bénulásba torkollik.
Jelenleg nincs ismert hatásos kezelés a Zika-fertőzésre , s nem ismert olyan vakcina, amely megelőzheti a vírus terjedését. A számítógéppel támogatott módszerek felgyorsíthatják a megoldás megtalálását.
Számítógéppel támogatott gyógyszertervezés
Miután néhány biológiai vizsgálatot kifejlesztettek, a számítógépen alapuló módszerekkel kiválaszthatók a nagy kémiai könyvtáraknak azok a részei, amelyeket át kell szűrni a potenciális hatóanyagok felkutatására. A molekulakutató alkalmazások olyan hatóanyag-tervezéshez használható eljárások, illetve szoftverek, amelyek segítségével kiválaszthatók a gyógyszerek hatásért felelős legfontosabb molekuláris jellemzők, majd ezek elemzésével egy úgynevezett farmakofor modell hozható létre. A modellel megbecsülhető, hogy a rendelkezésre nem álló, vagy még nem is létező molekuláknak milyen biológiai tulajdonságainak kell lennie az elvárt hatás érdekében.
Számítógépes vakcinatervezés
A peptid oltások tervezésének számítógépes módszere is hatásos eszköz, mert a peptidek olcsón beszerezhetők a kereskedelmi forgalomból, s a potenciális Zika-vakcinához kijelölt peptidek laboratóriumi tesztelése ésszerű időkereten belül és viszonylag olcsón elvégezhető. A megfelelő peptidekkel pedig kialakíthatók a kórokozó fehérjéjére reagáló antitestek.
A várhatóan megjelenő Zika-törzsek matematikai karakterizálása
Az olyan kórokozók, mint a H5N1 és H5N2 madárinfluenza vírusok esetében hatékony volt a DNS/RNS szekvenciák matematikai jellemzése az összehasonlító vizsgálatok során. A matematikai jellemzőkre alapozva előre lehet jelezni, hogy milyen tulajdonságú törzsek megjelenése várható, s így jobban fel lehet készülni a fogadásukra is.
Forrás: www.sciencecodex.com