A tbc, vagyis a tuberkulózis nagyon súlyos fertőző betegség. A világ népességének nagyjából egyharmada fertőzött a Mycobacterium tuberculosis nevű kórokozóval, azonban a fertőzöttek nagyjából 90 százalékánál nem alakul ki a betegség.
Ennek ellenére évente több mint egymillió ember veszíti életét tbc miatt, ezzel a betegség a második leghalálosabb a fertőző kórok között (ennél több életet csak a HIV/ AIDS követel). A tbc-s esetek nagy része a fejlődő országok lakóiban jelentkezik: az afrikai és ázsiai államok lakosainak mintegy 80-90 százaléka fertőzött, míg Európában vagy Észak-Amerikában ez az arány mindössze 5-10 százalék.
Tüdőszűrés: kiknek ajánlott?
Bizonyos esetekben a tüdőszűrés kötelező lehet, elsősorban azoknál az embereknél, illetve társadalmi csoportoknál, akik életmódjuk,munkájuk illetve egészségi állapotuk miatt fogékonyabbak lehetnek a tuberkulózisra. Évente kötelező részt vennie tüdőszűrésen a hajléktalanoknak, a hajléktalanszállókon, nappali melegedőkön dolgozóknak, az utcai szociális munkát végzőknek, azoknak, akik önkéntes munka keretében hetente legalább 16 órát hajléktalanokkal foglalkoznak, a büntetés-végrehajtási intézetben, rendőrségi fogdákban, őrzött szállásokban dolgozóknak; a patológiai, sürgősségi, tüdőgyógyászati osztályokon dolgozó egészségügyi dolgozóknak, valamint a mikrobiológiai laboratóriumokban dolgozóknak.
Kötelező lehet a tüdőszűrés abban az esetben, ha adott régióban a korábbi évben jelentősen megnőtt a tbc-s esetek száma, vagy ha fertőző tbc gyanúja áll fenn. A tuberkulózis rizikófaktorai közé tartozik a HIV-vel való fertőzöttség, az alultápláltság, az intravénás kábítószerhasználat, a krónikus tüdőbetegségek, a dohányzás, az alkoholizmus , a cukorbetegség, így azoknál, akik ezekben érintettek, mindenképpen javasolt az évenkénti szűrővizsgálat.