Tüdőszűrés: mi a célja?

A tüdőszűrés sokak számára feleslegesnek és időrablónak tűnhet. Azonban, mint minden szűrővizsgálat esetében, a célja az, hogy időben felfedezzenek olyan betegségeket, melyek akár halálossá is válhatnak.

A tüdőszűrés során röntgenfelvételt készítenek a tüdőről, illetve annak tartalmáról, valamint a tüdő környékén lévő szervekről, például a légcsőről. Bár a közvélekedés szerint a tüdőszűrés a tbc kimutatására szolgál, ennél jóval nagyobb a szerepe.

A tbc megfelelő kimutatásához ugyanis a tüdőszűrés nem elegendő, a képalkotó eszközzel végzett vizsgálat mellett laboratóriumi tenyésztésre is szükség van, hogy a szervezetben kimutathassák a betegséget okozó Mycobacterium tuberculosist. Emellett pedig immunológiai vizsgálatokat is végezhetnek.

Mi a tuberkulózis? Okozója a Mycobacterium tuberculosis (Koch-féle bacilus), melynek emberi (humán) és szarvasmarha eredetű ("bovin") alfajtáit szoktuk megkülönböztetni. Ez utóbbi fertőzés lényegesen veszélytelenebb, főként a gyermekkori tbc-s bélfertőzések okozója. A betegség jellemzően a tüdőben specifikus gyulladással kezdődik, de lényegében az egész szervezetre kiterjedhet. Tudj meg többet a betegségről! A tüdőszűrés azért meglehetősen fontos vizsgálat, mert a tüdőt, illetve a körülötte lévő szerveket érintő betegségek (így a tbc és a tüdőrák is) gyakran sokáig tünetmentesek, nem járnak különösebb problémákkal. Azonban minél korábban fedeznek fel egy-egy betegséget, annál nagyobb az esély arra, hogy a gyógyításra alkalmazott terápia hatékony legyen.

A tüdőszűrés röntgennel történik
A tüdőszűrés röntgennel történik

A tüdőszűrés során a tüdőről és az azt körülvevő részekről röntgenfelvételt készítenek, majd ezt a felvételt elemzik. Olyan, a normálistól eltérő képződményeket keresnek rajta, mint a jól körülírható foltok (ennek oka lehet abnormális szövetkinövés, tuberkulózis, tüdőgyulladás, elhalt szövet, gombás fertőzés, autoimmun betegség), a bemélyedések, vagyis szövethiányok (ezek oka lehet szövetelhalás, daganat, fertőzés), felgyülemlett folyadék stb.

A tüdőszűrés önmagában természetesen nem elegendő a pontos diagnózis felállításához, azonban nagyon fontos lépés a különböző súlyos betegségek elleni harcban. Mivel más vizsgálatokkal összehasonlítva viszonylag olcsó, a legtöbb ember számára könnyen elérhető (hiszen az ország minden régiójában több tüdőszűrő állomás is működik), fájdalommentes és nem jár mellékhatásokkal (a tüdőszűrés során ugyanis csak minimális sugárterhelés éri a szervezetet), ezért igen hatékony lehet a különböző elváltozások felderítésében. Amennyiben a tüdőszűrés során bármilyen elváltozást észlelnek, további vizsgálatokra lehet szükség a pontos diagnózis felállításához, illetve a megfelelő terápia meghatározásához.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az általában közepesen vagy erősen felhős égkép mellett hosszabb-rövidebb napos időszakokra is számíthatunk. A Dunántúl északnyugati részein azonban naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már valamivel nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.