Új fegyvert találtak a szuperbaktériumok ellen

Egy természetes vegyület, a többi között a malária kezelésére is alkalmazott hidrokinin kulcsfontosságú eszközzé válhat az antibiotikumrezisztens baktériumok elleni küzdelemben – állítják brit és thaiföldi kutatók.

Napjainkra világszerte az antimikrobiális rezisztencia vált az egyik legégetőbb közegészségügyi veszéllyé. A probléma alapja, hogy hosszú távon számos kórokozó, köztük baktériumok, vírusok, gombák és paraziták egyaránt, olyan változásokon mehetnek keresztül, amelyek révén ellenállóvá válnak a velük szemben alkalmazott gyógyszerekre. Végeredményben így rendkívül nehéz kihívássá válhat a fertőző betegségek kezelése. Mint azt a Portsmouthi Egyetem közleménye írja, évente több mint 2,8 millió fertőzést okoznak ma rezisztens baktériumok, és ezek felelnek évről évre mintegy 35 ezer halálesetért. Ellenlépések nélkül pedig a jövőben még súlyosabbá válhat a helyzet.

laborkísérlet, laboratórium baktériumtenyésztés
Laboratóriumi kísérletekben a hidrokinin már bizonyított több baktériummal szemben is. Fotó: illusztráció, Getty Images

Rendkívül sürgető tehát, hogy a kutatók újabb antimikrobiális gyógyszereket tudjanak kifejleszteni, tartva a lépést az antibiotikumrezisztencia terjedésével. A brit egyetem, valamint a thaiföldi Naresuan Egyetem és Pibulsongkram Rajabhat Egyetem kutatói most felfedezték, hogy a néhány fafaj kérgéből kinyerhető hidrokinin valamennyi baktériumtörzs ellen hatásos lehet. A vegyület már ismert hatékony maláriaellenes szerként, mindeddig azonban kevéssé vizsgálták a gyógyszerrezisztenciával kapcsolatos tulajdonságait.

A Tropical Medicine and Infectious Disease című folyóiratban közzétett tanulmány szerint a vegyület antimikrobiális jellemzői mindenképpen biztatóak, és potenciálisan megalapozhatnak további klinikai vizsgálatokat. „Baktériumölő kísérletek során felfedeztük, hogy a hidrokinin képes volt elpusztítani több mikroorganizmust is, beleértve egy széles körben előforduló multirezisztens patogént, a pseudomonas aeruginosát is” – árulta el dr. Robert Baldock, a Portsmouthi Egyetem gyógyszerészeti és orvosi élettani kara kutatója, a tanulmány társszerzője. „A vegyület további tanulmányozásától azt reméljük, hogy a jövőben a kezelési lehetőségek egy új védvonalául szolgálhat a bakteriális fertőzések elleni harcban” – tette hozzá.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +22 °C
Minimum: +12 °C

Az erőteljes gomolyfelhő-képződés és a fátyolfelhők mellett több órára kisüt a nap. Eleinte nagyobb számban a Dunántúlon, majd délután egyre keletebbre - összességében több helyen - fordulhat elő zápor, zivatar, amelyeket elsősorban felhőszakadás kísérhet. A Dunántúlon megélénkül, néhol megerősödik az északias szél, de a zivatarok környezetében is lehetnek átmenetileg erős, viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 22 és 26 fok között alakul, de a tartósan csapadékos részeken néhány fokkal hűvösebb maradhat az idő. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Ma kettős fronthatás terheli a szervezetünket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra