Az elmúlt évek kutatásainak középpontjában egy, a humán immnunhiány vírushoz (HIV) nagyon hasonló kórokozó, az emberszabású majmok között terjedő SIV állt. A szakemberek kifejlesztettek egy védőoltást egy másik vírus, a citomegalovírus egy olyan módosított formáját felhasználva, amely a SIV-re jellemző fehérjéket állít elő. Korábbi tanulmányok szerint ez a vakcina képes rezisztenciát kialakítani a beoltott rézuszmakákók többségénél azáltal, hogy megtanítja az immunrendszernek, miként vegye fel a harcot az említett fehérjékkel szemben.
Mielőtt azonban elkezdődne a vakcina embereknél alkalmazható típusának kifejlesztése és tesztelése, néhány felmerülő problémára még megoldást kell találni. Ezek egyike, hogy az oltóanyaggal befecskendezett citomegalovírus ne tudjon elszaporodni a szervezetben, mivel igen veszélyes kórokozóról van szó. A fertőzés maradandó szervi károsodást okozhat, várandós nőknél pedig súlyosan károsíthatja a születendő magzat fejlődését.
A kockázatok mérséklése érdekében a kutatók kiiktatták a vírus Rh110 nevű génjét, meggátolva ezáltal, hogy szaporodni tudjon, pontosabban mondva, hogy az úgynevezett lítikus ciklus útján lemásolja magát. Mint kiderült, az így készülő vakcina mintegy ezredannyira veszélyes csupán, mint az eredeti formula. Eközben viszont továbbra is hatékony védelmet nyújt: az adatok szerint a beoltott majmok 59 százaléka ellenállóvá vált a SIV-vel szemben. A pozitív hatás ráadásul hosszú távon is fennmarad, mivel a vizsgált állatok háromnegyede még három évvel később is igazoltan immunis maradt.
Várhatóan még többévnyi kutatómunka lesz szükséges ahhoz, hogy a készítmény eljusson a humán klinikai vizsgálatokig. Ezzel együtt a mostani felfedezés hatalmas előrelépést jelent afféle, hogy az emberiség megalkosson egy biztonságos és hatékony HIV elleni védőoltást. A friss eredmények két különálló tanulmányban jelentek meg a Science Translational Medicine című tudományos folyóiratban.
Forrás: iflscience.com
Hogyan terjed a HIV-fertőzés? A témáról dr. Szlávik János infektológus főorvos foglalja össze a főbb tudnivalókat az alábbi videóban: